4 Mevsim Lastik Araştırmalarım | Benim Tercihim Nokian.

4 mevsim lastik kış ayları geldiğinde en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Gerek kış koşulları, gerekse yasal zorunluluklar gereği bu aylarda kış lastiği kullanmak gerekiyor. Yazın ayrı kışın ayrı lastik kullanmak istemeyenler ise 4 mevsim lastiği tercih ediyor.

4 mevsim lastiğin en çok tercih edilmesinin sebebi bir önce ki paragrafta bahsettiğim üzere yaz, kış farklı lastik kullanmanın zorluğu. Bir kaç yıl önce yılın 4 ayı kış lastiği ticari araçlar için zorunlu hale getirildi.

Aslında bu konu da tam olarak doğru bilinmiyor. Gelen zorunluluk sadece ticari araçları kapsamıyor. Özel araçlar da bazı durumlarda kış lastiği kullanmak zorunda. 1 Aralık’tan 1 Nisan’a kadar ticari araçlar sürekli olarak, özel araçlar ise bulundukları ilin valiliği tarafından yapılacak açıklamaya göre kış lastiği kullanmak zorunda. Valilikler belli tarihler arasında, kış şartlarının zorlayıcı hale geldiği dönemde, açıklama yaparak bulunulan ilde kış lastiği takmayı veya lastiklere zincir takmayı özel araçlarda da zorunlu kılabilmektedir. Bunun haricinde az önce bahsettiğim tarihler arasında, şehir dışına çıkacak isek herhangi bir açıklama olmaksızın kış lastiği takmak zorundayız.

4 Mevsim Lastik Nedir ?

4 mevsim lastik, hem kış koşulları hem de yaz koşulları kullanımına uygun olarak üretilen; ıslak, kuru ve hatta karlı zeminlerde dahi fren mesafesinin kısa olmasını hedefleyen lastik türüdür.

 • 4 mevsim lastik, kullanıcılarına tek bir lastik kullanmanın konforunu sunar.
 • 4 mevsim lastik, karlı zeminlerde kış lastiği olarak kullanılabilir.
 • 4 mevsim lastik, yaz lastiği gibi iyi performans sergilemeyi amaçlar.
 • 4 mevsim lastik, yaz lastiğinde olduğu gibi ıslak ve kuru hava koşullarında fren mesafesini daha kısa tutar.
 • 4 mevsim lastik, kış lastiği uygulaması için gerekli sertifikaya sahip ise sürekli lastik değişiminden sizi kurtaracaktır.
 • 4 mevsim lastik, kış lastiğine oranla daha düşük yakıt tüketimine sahiptir.
4 Mevsim Lastik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?
4 Mevsim Lastik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kış Lastiği Yerine 4 Mevsim Lastik Kullanılabilir mi ?

Kış lastiği kullanmanın zorlukları arasında ilk olarak sürekli lastik değiştirmek gerektiğini söyledim. Yılın 4 ayı kış lastiği, geriye kalan 8 ayı ise yaz lastiği kullanmak gerekiyor. Sürekli olarak kış lastiği kullanıp bu dertten kurtulmak teorik olarak mümkün olabilir, ancak pratik olarak hiç de öyle değil.

Kış koşulları için özel geliştirilen lastikler yazın sürücüler için sorunlar çıkarabiliyor. Bunların başında gürültüyü sayabiliriz. Kış lastikleri, yaz lastiklerine oranla biraz daha fazla gürültüye sebep olabiliyor. Aynı zamanda yaz lastiklerinin verdiği performansı bir kış lastiğinden beklemek de anlamsız.

Sürekli olarak lastik değiştirme derdinden kurtulmak, 12 ay boyunca aynı lastikleri kullanmanın bir yolu var. Yine son bir kaç yıl içerisinde hem kış koşullarına uyum sağlayabilen hem de yaz lastiği gibi performanstan ödün vermeyen 4 mevsim lastikler üretiliyor.

4 Mevsim Lastikler de Aslında İkiye Ayrılıyor.

4 mevsim lastik, kış lastiği zorunluluğu ile birlikte tüm lastik üreticileri tarafından

4 Mevsim Lastik
4 Mevsim Lastik

piyasaya sürüldü. Lastik seçimi de, ürün çeşitliliği sebebiyle oldukça zorlaştı. Böyle bir kavram belki yok ama, bana sorarsanız 4 mevsim lastikler de kendi içinde ikiye ayrılıyor.

4 mevsim lastik alırken ilk dikkat edilmesi gereken konu da bu. Aldığımız lastiği kışın kullanabilecek miyiz ?

Her 4 mevsim lastik, kış koşullarına uygun üretildiği için, kış aylarında da kullanılması

tabi ki mümkün. Ancak bu konuda şöyle özel bir durum var. Seçtiğimiz her 4 mevsim lastik kış lastiği yerine geçmeyebilir. Yani 1 Aralık – 1 Nisan arası kullanmak zorunda olduğumuz bir lastik hükmünü taşımayabilir.

Zorunluluğun getirildiği tarihler arasında kullanılacak lastik resmi olarak bir sertifikaya sahip olmak zorundadır. Bu sertifika genel olarak 3PMSF olarak adlandırılıyor. Yani kışın sadece bu sertifikaya sahip lastikler ile zorunluluğu yerine getirmiş olabiliyoruz.

Eğer bir ticari araç kullanıcısı isek, ya da genelde şehir dışına çıkıyor isek 3PMSF sertifikasına sahip bir kış lastiği kullanmamız gerekir. Veya bu sertifikaya sahip bir 4 mevsim lastik seçmemiz de mümkün.

4 mevsim lastik alırken ilk dikkat edilmesi gereken konu tam olarak da budur. Kışın elbette kullanabiliriz aldığımız lastiği, ama tam anlamıyla bir kış lastiği olarak da kullanmamız gerekmez mi ?

4 Mevsim Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

4 Mevsim Lastik Alırken Bakılması Gereken AB Etiketi Örneği.
4 Mevsim Lastik Alırken Bakılması Gereken AB Etiketi Örneği.

4 mevsim lastik seçerken tabi ki diğer koşullara da dikkat etmek gerekmektedir. Lastiği tanımak için, lastiğe ait AB etiketine bakmak bize biraz fikir verebilir. AB etiketi; lastiğin yakıt performansını, ıslak zeminde yol tutuşunu ve sebep olduğu gürültüyü tespit etmemizde bize yardımcı olmaktadır.

Bu değerlere bakarak 4 mevsim lastiğimizi seçmemiz daha sağlıklı olacaktır. Kış lastiğinin en büyük dezavantajları, benim düşüncem tabi ki, gürültülü çalışması ve yakıt performansı. Bu yüzden gerek yaz aylarında, gerekse kış aylarında kullanacağımız 4 mevsim lastiği seçerken; 3 PMSF sertifikasından sonra yakıt performansı ve gürültü değerlerini dikkate almak gerekli.

4 Mevsim Lastikte Benim Tercihim Nokian.

Sık olarak şehir dışına çıktığım için kış lastiği araştırırken, 4 mevsim lastik kullanmanın benim için daha konforlu olacağını fark ettim. Lastik sektöründe birlikte çalışmakta olduğum bir çok firma olması sebebiyle detaylı bir araştırma yapabilme şansım oldu. Bu konuda yaptığım araştırmalar sonucu öncelikle 3PMSF sertifikasına sahip bir lastik almak zorunda olduğumu gördüm.

Bu sertifikaya sahip 4 mevsim lastik seçeneği çok fazla yok. Benim tespit edebildiğim sadece 4 adetti. Gerek AB etiketi değerleri, gerek fiyatı ve tabi ki aldığı yorumlar ile Nokian çok daha cazip geldi bana. Kasım ayının ortasında edindiğim Nokian Weatherproof lastikleri 1 ayı aşkın süredir kullanıyorum. Çok fazla karda kullanamamış olsam da kuru zeminde ve ıslak zeminde gösterdiği performanstan oldukça memnunum. Gürültü konusunda zaten AB etiketi değerlerine bakıldığında da, neredeyse bir yaz lastiği ile eş değerde.

Nokian Weatherproof 4 mevsim lastik kullanıcısı olarak, memnuniyetimi tereddütsüz dile getirebiliyor ve aynı araştırmaları yapan herkese bu lastiği tavsiye ediyorum.

Nokian Weatherproof 4 Mevsim Lastik Yaz Performansı

Son dönemlerde tarafıma oldukça sık Nokian Weatherproof yaz performansı ile ilgili sorular geliyor. Henüz lastiklerimle bir yaz mevsimi geçirmedim. Ancak havaların iyi gittiği bu günlerde aracımı sık olarak kullandım. Sanırım kış lastiklerinde en çok sorun olan konuların başında yakıt tüketimi geliyor. Yol bilgisayarına göre güneşli günlerde de aracım aynı yakıtı sarf ediyor.

Yakıtın haricinde araçta herhangi bir hantallık söz konusu değil. Seriliği aynı seviyede diyebilirim. Benim özellikle üzerinde düşündüğüm bir konu da gürültüydü. Yaz lastiğinden biraz daha fazla gürültü geldiğini söylemem gerekir. Ama çok rahatsız edici bir boyutta değil.

Aklıma gelmeyen ve kafanıza takılan farklı sorular olur ise yorumdan bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

İlgili Yazılar

 1. Kamil bey merhaba
  Makalenizi ve yorumları okudum Peugeot 2008 aracımın yazlık lastiklerini ( Michelin energy saver) değiştirip 4 mevsim lastik alma düşüncesindeyim. Hem sizin sitemizden hem de birçok farklı sitelerden araştırma yaptım. 2016 ve 2017 adac lastik testlerini de inceledim. Bu testlere göre 1. CC. 2. GEÇEN. 3. Nokian görünüyor. Bu nokian lastik için pozitif olarak yağışlı havalarda fren ve yol hakimiyeti için çok iyi karlı havalar için ise mükemmel fakat kuru havalarda ortalama bir puan verilmiş aynı zamanda yaz lastiklerinin ve CC g2 Dunlop gibi lastiklerinde bayağı geri kalmis. Nokian almayı istiyordum fakat kuru zemin performansı beni tekrar düşünmeye sevk etti. G2 nin test sonuclarida çok iyi ama onda da nokian dan daha iyi olsa da kuru zemin ortalama CC ise kuru zeminde mükemmel ıslak zeminde çok iyi karlı zeminde ortalama gibi bir sonuç ortaya çıkmış. 2-3 gündür görmediğim incelemedigim yer kalmadı. BU bilgilerin ışığında ne almam gerekiyor.
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Mesut Bey,

   Ben de bazı testleri araştırdım, ancak iki farklı teste baktığınızda çok ayrı sonuçlar alıyorsunuz. Bir testte Nokian lider iken bir diğerinde çok farklı bir pozisyonda yer alıyor. Bu yüzden çok sağlıklı sonuç elde edildiğini düşünmüyorum. Diğer 4 mevsim lastikler ile ilgili bir tecrübem bulunmuyor. Ancak Nokian Weatherproof bir yıldır aracımda takılı. Gerek yaz, gerekse kış koşullarında kullandım. Yazımda da bahsettiğim üzere kış koşulları ve kar yağışı süresince aracımı oldukça konforlu kullandım. Islak ve kuru zeminde de bir sorun yaşamadım. Frenleme konusunda bu lastiğin tamamen arkasındayım. Yaz lastiğine göre sadece biraz daha fazla gürültüsü bulunuyor. Eksi yön olarak sanırım sadece bunu söyleyebilirim. Benim görüşüm test sonuçları ile değil, kullanıcı deneyimleri ile lastik seçimini yapmanız.

   Selamlar.

  1. Merhaba Cem Bey,

   Evet, Nokian 4 mevsim lastiklerimle bir yazı geride bırakıyorum. Kuru ve sıcak zeminde herhangi bir sorun yaşamadım. Bir kez oldukça dik bir rampadan inerken ani bir fren yapmak zorunda kaldım. Performans oldukça iyiydi. Bunun haricinde gürültü konusunda yaz lastiğinden daha yüksek olduğunu tekrar itiraf ediyorum. Beni çok rahatsız etmiyor. Yakıt tüketimi konusunda hiç oynama olmadığını söyleyebilirim tabi ki yol bilgisayarından aldığım verilere dayanarak. Aklıma gelenler bunlar, farklı konular var ise merak ettiğiniz lütfen sorunuz.

   Selamlar.

 2. Arkadaslar merhaba. Pirelli cinturatu all seasons lastiklerimle bayramda antalyaya gidip geri geldim. 45 derece sicakta 1200 km yol yaptim ve hicbir kayma, yol tutamama vs sorun yasamadim. Yaz lastikleriyle hemen hemen ayni performansi aldigimi soyleyebilirim. Kis performansi da tatmin edici olursa ki oyle zannediyorum, yillarca 2 set kislik yazlik lastigi bosuna aldigim kanitlanmis olacak. 4 nevsim lastik diye birsey yoktur diyenlere inanmamak lazim.

 3. Merhaba Kamil bey
  Nokian Weatherproof 4 mevsim lastik yeni aldım başka bir şikayet sitesinde lastiğin yanaklarında baloncuk oluştuğunu bunun tehlike arz ettiğini belirtmişler lastikleri daha taktırmadım lastiğin yanakları biraz yumşak biraz korkar oldum.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Muzaffer Bey,

   8 ay oldu Nokian Weatherproof kullanıyorum. Lastik yanaklarında herhangi bir sorun görünmüyor. Birebir şahitlik etmesem de lastiklerimde böyle bir sorun çıkacağını hiç sanmıyorum. Gerek yaptığım araştırmalar, gerekse incelemelerim neticesinde Nokian’ın oldukça kaliteli malzemelere sahip olduğunu gözlemledim. Aynı zamanda Nokian’ın sadece dört mevsim lastikleri değil diğer lastik tipleri ve lastik modellerinden de kullanıcıları oldukça memnun. Siz de kullandıkça edindiğiniz tecrübelerinizi paylaşırsanız lastik için araştırma yapan diğer kişilere daha yardımcı olabiliriz.

   Selamlar.

 4. Merhaba Kamil Bey.
  geçtiğimiz kış 2012 Honda Jazz aracımda Nokian WRD4 kullandım ve Kars gibi çok çetin kış şartlarının yaşandığı yerde lastiğin performansına tam anlamıyla hayran kaldım.yazlık lastiklerim fabrika çıkışlı Bridgestone inanın kış lastiklerim bu lastikten çok daha sessiz ve konforluydu kıymetini kışlıkları çıkarıp bu takozları takınca anladım.Yazlık lastiklerim kullanım ömrünü tamamladı hatta uzatmaları oynuyor ve aklımda kış lastiklerinden yaşadığım müthiş tecrübe ile yaz lastiğini de yine Nokian almak var.Bu yaz bir aksilik olmazsa tayinim çıkacak ve alacağım yeni lastikleri Aydın’da kullanacağım.4 mevsim lastik Aydın gibi aşırı sıcak olan yerde yazın sıkıntı yaratır mı bu kafama takılıyor.Sizce bu lastik Aydın şartları için ne kadar uygun?selamlar….

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Gözlemlediğim kadarıyla Nokian lastiklerin herhangi bir modelini kullanan, mutlaka bu lastikten övgüyle söz ediyor. Weatherproof dört mevsim lastiği İstanbul’da kullanıyorum. Kışı gerçekten sorunsuz geçirdim. Kar yağışının en yoğun olduğu dönemde dahi aracımı sorunsuz kullandım. Hatta ara sokaklarda o kadar yüksek kar kütlelerinde sürdüm ki kar birikintisine takılan arka tamponum yerinden çıktı. Fakat buna rağmen aracımın kontrolünde hiç bir sorun yaşamadım.

   Nokian dört mevsim lastik yaz kullanımı konusunda yine bulunduğum şehrin koşullarında bir sorun yaşamıyorum. Gürültü konusuna zaten siz de değinmişsiniz. Problem olacak bir gürültü söz konusu olmuyor. Güneşli bir günde rampa aşağı ani fren yapmak zorunda kaldım. Gayet konforlu bir duruş yaşadım. Henüz yazın başlarındayız. Ancak geçtiğimiz yıl Kasım’da kullanmaya başladığım lastiklerde herhangi bir aşınma söz konusu değil. Aksine 1 ay önce taktım desem sanırım bir çok insanı kandırabilirim.

   Kış lastiklerinizin ömrü yeterli bir süre daha bulunuyor ise yaz lastiği tercih edip daha sonra birlikte dört mevsim lastiğe geçebilirsiniz. Yaz kullanımı konusunda çok tecrübem olmasa da kış kullanımını ve performansını gördükten sonra gözüm kapalı Nokian Weatherproof lastiği, her koşul için tavsiye edebilirim.

   Yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ederim.
   Selamlar.

 5. Benim de bir sorum olacak. Bahsettiğiniz sertifika tüm kış lastikleri ve 4 mevsim lastiklerde bulunuyor mu?

  1. Merhaba Muharrem Bey,

   Lastiğin kış koşulları ile ilgili yasaya uygunluğunu gösteren 3PMSF sertifikası tüm kış lastiklerinde mevcut. Ancak 4 mevsim lastikler için aynı durum söz konusu değil. Bu sertifika bu lastik türünün bazılarında bulunuyor. Dört mevsim lastik seçerken en çok dikkat edilmesi gereken konu da bence bu.

   Selamlar.

  1. Merhaba Osman Bey,

   Dört mevsim lastik araştırırken ben Nokian’ı tercih ettim. Ve sadece bu lastiğin aldığım dönemdeki fiyatı hakkında bilgi sahibiyim. Petlas 4 mevsim lastik fiyatları ile ilgili size yardımcı olamayacağım. Ancak özellikle söylemek istediğim bir husus söz konusu. Yaptığım araştırmalarda bahsettiğiniz markanın 4 mevsim için üretilen hiç bir lastiğinde 3 PMSF sertifikası bulunmamakta. Bu da demek oluyor ki kış lastiği veya kar zinciri takma zorunluluğunu yerine getirmeniz için yeterli olmayacak. Tekrar düşünmenizi ve bu koşula uyan bir lastik tercih etmenizi öneririm.

   Selamlar.

 6. 4 mevsim lastik alınca Kamil Bey bu cezalardan kurtulabiliyor muyuz lastik üzerinde bir işaret mi ne olması gerekiyormuş neye dikkat etmemiz gerekir

  1. Merhaba Aslan Bey,

   Yazımın içerisinde bahsetmiş olduğum 3PMSF sertifikası bu sorunuz ile alakalı. Bu sertifikaya sahip olan 4 mevsim lastikler de kışın kış lastiği veya zincir takma zorunluluğunu yerine getirmiş sayılıyor. 3PMSF sertifikasına sahip kış lastiklerinin veya 4 mevsim lastiklerin yanaklarına ufak bir kar logosu bulunuyor. Bu logo lastiğin yasal zorunluluk dahilinde kullanılabileceğini ifade ediyor.

   Selamlar.

 7. Araştırma yaparken karşıma ilk çıkan yazılardan biri oldu. Ve iyi ki de öyle oldu. Dört mevsim lastik konusunda kararımı verdim. Aynı zamanda gayet güzel bilgilere sahip oldum. Teşekkürler.

  1. Merhaba Ferhat Bey,

   Yazımı beğenmeniz beni çok mutlu etti. Tercihinizde faydam olması da ayrıca sevindirdi. Umarım herkes lastik seçimi yaparken yazımdan faydalanır.

   Selamlar.

 8. Kamil Bey iyi akşamlar. Lastik değiştirme zamanım geldi muayeneye gireceğim. Tavsiye üzerine de dört mevsim lasitiğe geçiş yapmak istiyorum. İstanbul’da yaşıyorum ve il dışına ziyaretlerde bulunuyorum. Her mevsim bir kış lastiği bir de yaz lastiği değiştirmek açıkçası zor oluyor çünkü vakit bulamıyorum. Yaptığım tüm araştırmalar sonrası da en mantıklı ve sorularımın cevaplarını bulduğum makale bu oldu. Ben Beşiktaş’ta yaşıyorum. Bana tavsiye edebileceğiniz en yakın Nokian servisi neresidir acaba. Şimdiden yardımlarınız ve bu güzel bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Tunahan Bey,

   Yazımı beğenmeniz beni oldukça mutlu etti. Dört mevsim lastik gerçekten mantıklı bir tercih oluyor. Şehir dışına çıkıyorsanız sertifikalı bir dört mevsim lastiğe ihtiyacınız var demektir. Nokian bu sertifikaya sahip olması ile de bir adım önde diyebilirim. Nokian’ın oldukça geniş bir bayi ağı bulunuyor. Web üzerinden veya telefon ile destek alırım sanırım size en yakın satış ve servis noktasını bulabilirsiniz.

   Selamlar.

  1. Merhaba Hakkı Bey,

   4 mevsim lastik artık sanıyorum ki tüm lastik üreticileri tarafından piyasaya sunuluyor. Gerek internette, gerekse lastikçilerde bir çok marka ve model bulma şansınız var. Ancak yazımda bahsettiğim üzere benim tavsiye kış lastiği kullanma zorunluluğunu yerine getirebilecek 3PMSF sertifikasına sahip bir 4 mevsim lastik seçmeniz. Nokian Weatherproof kullanıcısıyım. Oldukça memnunum. Söylediğim sertifikaya da sahip bir lastik. Tavsiye ederim.

   Selamlar.

 9. Herkese merhaba. Hem kislik hemde yazlik lastiklerim oldukca eskidigi icin 8 adet yeni set lastik almam gerekiyordu. Arastirmalarim sonucu lastik ebatlarima uygun urun oldugu icin pirelli cinturato all seasons aldim. Su ana kadar memnunum. Ankara’da yasiyorum. Yaklasik 15-20 gun kis zorlu geciyor geri kalan gunlerde soguk. Belediye zaten yollari aciyor. Isimi gorecegini dusunuyorum. 8 adet lastik almaktan kurtuldum. Tavsiye ederim.

  1. Merhaba Cem Bey,

   Sizin de bahsettiğiniz üzere 4 mevsim lastik kullanmanın konforu tartışılmaz. İstanbul’da yoğun kar yağışının olduğu dönemlerde Nokian Weatherproof lastiklerimle sokak aralarında dahi sorun yaşamadan ilerledim. Hatta orta kısımda daha yüksek olan kar birikintileri yüzünden arka tamponum çıktı. Ancak aracımda hiç bir kayma yaşamadım. Gerçekten karlı zeminde de iyi bir performans aldım.

   Selamlar.

 10. Geçen sene ilk arabami aldığımda üzerindeki lastikleri hem petlas in yan ürünü hemde çok ses yapıyordu. Araştırmalardan sonra Nokian weatherproof dört mevsim dört tane lastik aldım .Ankarada kullanıyorum tek kelimeyle mükemmel marka lastik herkese tavsiyem.Asla diğer dört mevsim lastik lere benzemez. Kamil beye katılıyorum güzel makalesindeki yorumlarına.

  1. Merhaba Onur Mert Bey,

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Henüz Nokian Weatherproof dört mevsim lastikten şikayeti olana şahit olmadım. Diğer dört mevsim lastikleri deneme şansım olmadı, ancak fiyatlar da göz önünde bulundurulunca Nokian markası çok mantıklı geliyor insana. Beklentilerin tamamını da karşılıyor.

   Selamlar.

  2. Ben de bu lastiği araştırıyorum. Bir yorumda 10000 km de lastik iz derinliği yarıya indi şeklinde bir şey okumuştum. Lastik ömrüyle ilgili bilgi veribilir misiniz?

   1. Merhaba Orhan Bey,

    Henüz lastiklerimi alalı 7 ay kadar oldu. Bir kış geçirdim. Bir süredir sıcak havalarda da kullanıyorum. Aşınma gibi bir problem yaşamadım. Sorun çıkaracağa da benzemiyor. Bir iki kez lastiklerimi zorlamam gerekti. Ancak zorlamalara rağmen dahi bir aşınma söz konusu olmadı diyebilirim. Umarım doğru bir tercih yaparsınız.

    Selamlar.

 11. Böyle güzel makaleler sayesinde insanlar gerçekten doğru bilgiye ulaşabiliyor. Yazınızın her detayı için sizlere çok teşekkür ederim. Bundan sonra benim tercihimde Nokian:)

  1. Merhaba Tahir Bey,

   Sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Makalemi okuduğunuz için de ayrıca teşekkür ederim. Yaptığınız tercihten pişman olmayacağınıza eminim.

   Selamlar.

 12. Kamil Bey tavsiyeniz ile Nokian 4 mevsim lastik taktırdım. Oldukça memnun olduğumu ve araştırma yapan herkese tavsiye ettiğimi belirtmek isterim. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Ozan Bey,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Size yardımcı olabilmek beni çok mutlu etti. Umarım tavsiyelerimiz üzerine Nokian Weatherproof kullanmaya başlayan herkes aynı memnuniyeti yaşar.

   Selamlar.

 13. Benim sormak istediğim soru şu bu lastiği aldığımızda kış koşullarında hani bir yasa varya kış lastiği olmazsa ceza kesilen. O cezayı kesemiyorlar dimi bize ya da şunu sorayım neye dikkat etmemiz gerekiyor.

  1. Merhaba Tarık Bey,

   3PMSF ismi verilen ve kışın bir lastiğin kullanabileceğini onaylayan bir sertifika söz konusu. Bu sertifikanın varlığı lastik yanağında bulunan kar sembolü ile ifade ediliyor. Nokian Weatherproof 4 mevsim lastik de bu sertifikaya sahip. Dolayısıyla kış lastiği zorunluluğu olan dönemde bu lastiklerinizi kullanmanız mümkün.

   Selamlar.

 14. Kamil bey merhaba yorumlar gayet olumlu bugün gidip bayi ile görüşmeyi düşünüyorum 225/60/17 benim ölçülerim özellikle yol tutuşu benim için çok önemli tşk ederim.

  1. Merhaba Aşkın Bey,

   Ben de lastiklerimi satın almadan önce çok araştırma yaptım. İncelemelerim sonucu Nokian’da karar kıldım. Ve hiç bir pişmanlık yaşamadım. Umarım siz de benim gibi bir tecrübe yaşarsınız.

   Selamlar.

 15. Dört mevsim için yazılmış olan bugüne kadar gördüğüm en iyi makale. Çok teşekkürler bilgilendirmeler için.

 16. Kamil Bey tavsiyenize uyarak Nokian kullanmaya başladım. Ben neden daha önce bu marka ile tanışmamışım hayret ediyorum. Çok teşekkür ederim oldukça kaliteli bir lastik

  1. Merhaba Orhan Bey,

   Doğru tercih yaptığınıza emin olabilirsiniz. Nokian lastikten oldukça memnunum. Kullananlar, kullanmaya başlayanlardan aldığım tepkiler de hep bu yönde. Size yardımcı olabilmek beni çok mutlu etti. Kullanım deneyimleriniz konusunda da yorum olarak paylaşım yapmanız beni daha da mutlu edecektir. Yazıyı okuyan diğer kişilere de faydamız dokunabilir.

   Selamlar.

 17. 4 mevsim lastik yaz performansi konusunda benim de merak ettiklerim var lastik almam lazim yaz lastigi almak istemiyorum kisa da hazirlik olsun istiyorum umarim kisa surede tecrubelerinizi paylasirsiniz.

  1. Merhaba Erdi Bey,

   4 mevsim lastik yaz performansı ile ilgili oldukça fazla soru alıyorum. Makaleme ufak bir bölüm ekledim bu konu ile ilgili. Havalar artık iyi gidiyor. Her fırsatta bu konuyu daha da güncel tutacağım.

   Selamlar.

 18. Öncelikle deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.
  Nokian dört mevsim lastiklerle ilgili genel bir beğeni olduğunun farkında olmakla birlikte ham yol performansı konusunda pek bilgi edinemedim.Benim gibi bahar ve yaz aylarında dağ-taş gezmekten keyf alan kullanıcıları yarı yolda bırakır mı acaba?Yanak mukavemeti yeterli midir bozuk yollar için?All terrain(A/T) lastik tercih etsem daha mı doğru olur acaba?
  Sizin bu yönde bir tavsiyeniz olabilir mi?

  1. Merhaba Fatih Mehmet Bey,

   Yazımı okuduğunuz için ben teşekkür ederim öncelikle. Dört mevsim lastikler arasından en beğenileni diyebiliriz Nokian Weatherproof için. Gayet iyi hava koşullarında aracımı kullanma imkanım tabi ki oluyor. Herhangi bir sorun yaşamıyorum. Bir performans değişikliği gözlemlemedim. Yakıt performansı için de aynı şeyi söyleyebilirim. İhtiyaçlarınız dahilinde farklı tip lastikler tabi ki daha iyi olabilir. Bunun asla aksini iddia edemem. Fakat bütçe konusunda da her koşulda işime yarayacak bir lastik düşünüyorum derseniz mutlaka Nokian Weatherproof dört mevsim lastiği tavsiye ederim.

   Selamlar.

 19. Merhaba Kamil Bey yazinizi ilgiyle okudum. Hic tanimadigim bir marka Nokian. Ancak onumuzde ki sezon icin aklimda yer etti. Yaz mevsiminde yapacaginiz yorumlari da bekliyorum. Sanirim kisa ben de Nokian 4 mevsim lastik tercih edecegim.

  1. Merhaba Engin Bey,

   Performans olarak makalemde de anlattığım üzere gerçekten üst düzey. Kış lastiğini aratmadığı konusunda kesin bir yargım bulunmakta. Havanın güzel olması sebebi ile yaz mevsiminde alabileceğimi ön gördüğüm performans hakkında bir iki paragraf ekledim yazıma. Umuyorum yaz aylarında size daha net bilgiler aktarıyor olacağım.

   Selamlar.

  1. Merhaba Feyyaz Bey,

   Kış koşullarında aracımda hiç bir kayıp gözlemlemedim. Hava şartları iyi olduğunda da seriliği konusunda aynı performansı aldığımı söyleyebilirim. Çok seri ve güçlü motora sahip bir aracım yok. Ancak başka bir markanın yaz lastiğini kullandığımda gördüğüm serilik ve performans Nokian 4 mevsim lastik için de eş değerde diyebilirim.

   Selamlar.

 20. Kamil Bey, gerçekten güzel ve açıklayıcı bir çalışma olmuş. Sadece yaz kullanımınız eksik kalmış. Onu da sabırsızlıkla bekliyoruz. Yorumlarınız bizim için çok değerli. Teşekkürler.

  1. Merhaba Arslan Bey,

   İlginiz ve yazımı beğenmeniz beni mutlu etti. Mevsim şartları gereğince en kısa sürede yaz kullanımı deneyimlerimi de sizlerle paylaşacağım.

   Selamlar.

 21. Kışlık lastiklerim bu yıl ömrünü doldurdu. Ben de önümüzdeki sene için böyle bir tercih yapacağım. Yazınız oldukça aydınlatıcı. Aldığınız yorumlardan da ürünün kalitesi anlaşılıyor. Teşekkürler.

  1. Merhaba GÜven Bey,

   Yazımı okuyup beğendiğiniz için teşekkür ederim. Kış lastiği yerine ben de bu yıl 4 mevsim lastik tercih ettim. Kış lastiğine göre bir çok avantajı bulunduğunu düşünüyorum. Bu konuda ki fikrimi yazımda da anlatmaya çalıştım. Nokian markasının lastiğinden de kış için oldukça memnun kaldım. Umarım siz de aynı memnuniyeti yaşarsınız.

   Selamlar.

 22. 4 mevsim lastik almıştım Nokian. Bu makale aracılığı ile olmuştu. Gayet memnunun. Daha sonra da makale sahibini tanıdığımı öğrendim. Ne kadar şaşırdığımı anlatamam. Ellerinize sağlık Kamil Bey.

  1. Merhaba Lokman Bey,

   Doğru bir tercih yaptığınıza vesile olduğum için çok mutlu oldum. Memnuniyetinizi dile getirmeniz makaleyi okuyan ve bu konuyu araştıran diğer insanlara da yol gösterecektir. Teşekkür ederim.

   Selamlar.

 23. Yaz ve kış lastiği alıp sürekli değişimlerini yapardım eskiden. Şimdi ise 4 mevsim lastik kullanıyorum. Marka tabii ki Nokian. Kesinlikle tavsiye ederim.

  1. Merhaba Kadir Bey,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Nokian kullanan herkes çok memnun. Aldığım geri bildirimler hep bu yönde. Son çıkan yasalardan sonra 4 mevsim lastik tercih etmek de gerçekten çok mantıklı.

   Selamlar.

   1. Merhaba Kadir Bey,

    Maalesef yazın kullanma şansım olmadı. Bu kış satın aldım lastiklerimi. Ancak bu sıralar hava gayet iyi gidiyor. Performans konusunda bir sorunum yok. Aşırı bir gürültü gelmiyor lastiklerden. Yakıt konusunda da yol bilgisayarına baktığımda şehir içi için hala olası ve aynı koşullarda seyrediyor. Sanırım yaz için de yanlış bir tercih olmayacak.

    Selamlar.

 24. Merhaba. Herkesin merak ettigi konulari incelemeniz cok guzel olmus. Benim bu nokian lastik ile merak ettigim konu yazin sicak havalarda fazla asinma yasarmi. Bulundugum sehir bursa. izmire de gudip gelmekteyim. Sicaklik degerleri arttikca ve araci kullandikca eskimesi kisa surede gerceklesirmi. Bu sorumu aydinlatacak baska biryer bulamadim. Tesekkurler

  1. Kadir Bey Merhaba,

   Ben de ilk kez Nokian lastik kullanıyorum. Henüz bir yaz mevsimi geçirmiş değilim. Ancak kar ve yağmur performansları konusunda kefilim. Oldukça başarılı. 4 mevsim lastik muadillerine baktığımda dikkat edilmesi gereken hususlarda en iyi değerlere sahip. Tahmin ediyorum ki bu tip lastikten alınabilecek en iyi performansı verecektir.

   Selamlar.

 25. Kamil Bey merhaba;
  Ben 4 mevsim lastik alma düşüncesi olan biriyim. Yazın kış lastiğini çıkar, kışın yaz lastiğini çıkar artık uğraşmak istemiyorum. Sizin bu makalenize ulaştım. Paylaştığınız bilgiler gerçekten çok güzel. Size sormak istediğim bir soru var. Şimdi yazında 4 mevsim lastik kullanıyoruz ya daha fazla benzin yakar mı. Bununla birlikte İstanbul hava koşullarında yol tutuşu nasıl. Son olarak Şişli ya da Beşiktaş civarında Nokian lastiği nerede taktırabilirim.
  Selamlar.

  1. Merhaba Ezhat Bey,

   Öncelikle yazımı beğenmeniz beni çok mutlu etti. 4 mevsim lastik hem yaz koşullarında, hem de kış koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kış lastiklerinde yakıt tüketimi biraz daha fazla gözetlenmektedir. 4 mevsim lastik seçerken de yakıt konusu göz önünde bulundurulmalıdır. Yaptığım araştırmalarda yakıt performansı konusunda da Nokian Weatherproof oldukça iyiydi. Hatta bir çok yaz lastiği ile aynı oranda yakıt tüketimine sahip. 2 aya yakın zamandır Nokian 4 mevsim lastiği İstanbul içerisinde aktif olarak kullanıyorum. Yol bilgisayarından gözlemlediğim kadarıyla yaz lastiklerim ile aynı performans sonuçlarını veriyor bana. Son sorunuz için de Nokian oldukça geniş bir bayi yapılanmasına sahip. Belirttiğiniz bölgede Nokian Weatherproof sahibi olabileceğiniz bayi bilgilerini elektronik posta ile sizinle paylaşıyor olacağım. Lastiklerinizi taktırdıktan sonra eminim ki siz de benimle aynı memnuniyeti yaşayacaksınız.

   Selamlar.

 26. Merhaba lastikten çok anlamıyorum. Sürekli olarak da şehir dışına çıkıyorum. Kış lastiği takmam gerekiyor. Yazınıza göre Nokian 4 mevsim lastik takarsam kış uygulaması için de kış lastiği kullanmış olacağım. Doğru anlıyorum değil mi?

  1. Merhaba Nusret Bey,

   Evet, doğru anlıyorsunuz. Nokian Weatherproof 4 mevsim lastik; hem yaz koşulları, hem de kış koşullarına uygun olarak üretilmiş bir lastiktir. Kış lastiği uygulamasını yerine getirmenizi sağlayacak 3PMSF sertifikasına da sahiptir.

   Selamlar.

 27. Kamil Bey değerli bilgilendirmeler için sizlere çok ama çok teşekkür ederim. Milliyet Blog’da yazmış olduğunuz yazı sonucu bu makaleye ulaştım. Malum kış geldi bende kış lastiği ve 4 mevsim lastik araştırmalarına giriştim. Sayenizde ne kadar detay ve ne kadar dikkat edilmesi gereken şey varsa öğrendim. Bundan sonra tüm makalelerinizin takipçisiyim bilmenizi isterim. Tavsiyeniz ile Nokian lastik almak istiyorum. Acaba İstanbul’da önerebileceğiniz bir bayileri var mıdır. Şunu belirtmek isterim direk ilgili bayi benim lastiğimi takabilsin çünkü lastik değişimi konusunda biraz tecrübesizim ve gerekli malzemelerim yok.

  1. Merhaba Akif Bey,

   Öncelikle size yardımcı olabilmek beni çok mutlu etti. 4 mevsim lastik tercihi çok doğru bir karar. Keza Nokian kullanmak da öyle. Nokian lastiklerinin Türkiye genelinde bir bayi yapılanması var. İstanbul’da bulunan bayi sayısı da çok fazla. Lokasyon olarak hangisi size daha yakındır, bilemiyorum. İnternet sitelerinde ki telefon numarasını arayarak size en yakın bayinin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bayi, profesyonel bir şekilde lastik değişimini yapacaktır. Eminim ki siz de benim gibi Nokian Weatherproof 4 mevsim lastikten çok memnun kalacaksınız.

   Selamlar.

 28. Kamil Bey, gerçekten aydınlatıcı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Internette bu konu ile ilgili dolaşıp duruyordum. Ben bir şey sormak istiyorum kış lastigi değiştirirken jant boyunda ufak oynamalar yapabiliyormuyuz.

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Yazımı beğenmeniz beni çok mutlu etti. Umarım faydalı olabilmiştir. 4 mevsim lastik veya kış lastiği, türü ne olursa olsun lastik alırken aracımızda bulunan jant boyuna uygun olarak lastik seçmemiz gerekir. Lastik ebatların değişim yapmak mümkündür. Ancak bu bazı sapmalara yol açacaktır. Lastik ebatlarının değişimi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için bu konuda yazdığım makalemi okuyabilirsiniz.
   Lastik Ebatları Nasıl Öğrenilir?

   Selamlar.

 29. Bu 4 ay boyunca kış lastiği veya 3pmsf sertifikalı 4 mevsim lastik kullanmamanın cezası nedir ?

  1. Mesut Bey Merhaba,

   Kış lastiği uygulaması kapsamında usulsüz kullanım yapan sürücülere şu an 602 TL ceza kesilebiliyor. Yeni yıl ile bu cezada da değişiklik olabilir. Ceza oldukça yüksek, hatta hemen hemen bir takım lastik parası. Bu yüzden kış lastiği veya 3PMSF sertifikası bulunan 4 mevsim lastik kullanılmalı.

   Selamlar.

 30. Kış lastiği araştırırken yazınıza rastladım. Zorluklara çok iyi vurgulamalar yapmışsınız. 4 mevsim lastik kullanarak yasal zorunluluğu yerine getirmiş olacağım konusunda bilgim yoktu. Nokian markası hakkında yapılan yorumları da okudum. Kullanan herkes çok memnun. Ben de weatherproof tercih etmeye karar verdim.

  1. Merhaba Halit Bey,

   Kış lastiği kullanmak gerçekten özel araç kullanıcıları için zorlayıcı şartlara sahip. Bu yüzden 4 mevsim lastik tercih etmek çok mantıklı. Ancak 3PMSF sertifikasına sahip 4 mevsim lastik tüm koşulları yerine getirme anlamında çok önemli. Bu sertifikaya sahip lastik seçeneği çok fazla değil. Benim tercihim de Nokian Weatherproof oldu. Hiç bir şikayetim yok. Memnuniyetim üst safhalarda.

   Selamlar.

 31. Kamil Bey merhaba. Kesinlikle 4 mevsim lastiklerde bende NOKIAN’ı tercih ederim. hatta bu konu hakkında bir makalede yazmıştım. Maalesef en kaliteli lastiklerden bir tanesi olmasına rağmen ülkemizde reklam çalışmaları yoğun olmadığı için bilinmiyor.

  1. Merhaba Serhat Bey,

   Söylediğiniz gibi Nokian tüm kategorilerde çok kaliteli lastikler üretiyor. Ülkemizde pek bilinmediği için ben de yoğun araştırmalar sonucu tanıdım bu markayı. İyi ki de tanımışım ve kullanmaya başlamışım. Weatherproof 4 mevsim lastikten çok memnunum.

   Selamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Düşük Bütçeli Şirketler İçin Pazarlama ve Tanıtım Yöntemleri

Ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin hedefinde karlılığını ve faaliyetlerini sürdürebilmenin yanısıra, markasının ve isminin bilinirliliğini artırmak da vardır. Marka ne...

Pazar Payını Artırma Stratejileri

Yüksek pazar payı, yüksek satış demektir. Pazarlamanın ve pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması; yani satışa dönüşmesi için en önemli etkenlerden biri...

Bayi Ağı Oluşturma Teknikleri

Bayiler gerek pazarlamanın, gerekse satışın önemli unsurlarından biridir. İşletmenin iç kaynakları ile ulaşamadığı bir çok bölgeye bayiler aracılığı ile ulaşması...

Amp Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Amp yani Accelerated Mobile Pages, internet sitelerinden daha iyi performans almayı sağlayan bir web projesidir. Amp ile kurulan sitelerin daha...

4 Mevsim Lastik Araştırmalarım | Benim Tercihim Nokian.

4 mevsim lastik kış ayları geldiğinde en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Gerek kış koşulları, gerekse yasal zorunluluklar gereği...

E-Ticaret; 7/24 Açık Bir Mağaza

E-ticaret, dijitalleşmenin bize getirdiği ilk yeniliklerden biri. Dijital çağa ilk adımlarda yapılan yatırımlar ve sağladığı kolaylıklar ile ön plana çıkan online...

Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır ?

Pazar araştırması, pazarlamadan ziyade geliştirilecek olan iş stratejisinin de ilk adımıdır. Üretimden satışa tüm süreçlere yön verecek olan çalışmadır. Pazar...

Satışa Götüren Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, kişilerin ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek için uygulanan farklı yollardır. İhtiyaç duyulan, talep edilen ürün ve hizmetler...