Adana Demirspor; Zorlu Sevda

Adana Demirspor, Türkiye’de ki sayısız spor kulübünden biri. Fakat onu ayıran bir şeyler var. Dille ifade edilemiyor belki, biraz gözlemlemek gerekiyor. Adana Demirspor taraftarını, futbol takımının oynadığı maçları, hatta yönetici ve oyuncularını. Gözlerde farklı bir parıltı oluşuyor Adana Demispor konu olunca. Belki de anne sevgisinin, baba sevgisinin, yar sevgisinin bile oluşturamayacağı bir şimşek çakıyor gözlerde. Mavi bir şimşek.

 

Adana Demirspor 1940
Adana Demirspor 1940

28 Aralık 1940; Adana Demirspor Kuruldu.

TCDD 6. Bölge İşletme Müdürlüğü bünyesinde kuruldu Adana Demirspor. 2. Dünya Savaşı esnasında çıkarılan Sivil Savunma Mükellefiyeti kanunu gereğince kamu ve özel sektörde 500 kişiden fazla elemanın çalıştığı kuruluşların bir spor kulübü kurması zorunlu hale gelmişti.  Bu kapsamda Eşref Demirağ, Vasfı Ramazan, Hasan Silah, Hikmet Tezel, Feridun Kuzeybay, Seha Keyder, Emin Ersen, Esat Gürkan ve Kenan Gülgün tarafından 28 Aralık 1940 tarihinde Adana Demirspor Kulübü kuruldu.

Demiryolu işçilerinin takımı Adana Demirspor ilk yıllarında bölgesel kurulan Çukurova Ligi’nde mücadele etti. 1942-1959 yılları arasında bu ligde 16 kez şampiyon olma başarısını gösterdi. Adana Demirspor’un tek başarısı bu lig ile sınırlı kalmadı. Aynı yıllarda Ankara ve Balıkesir’de düzenlenen final maçlarında üçüncülükler elde etti.

İşçilerin kurduğu bir takımdı Adana Demirspor. Kurulduğu günden bu güne de tek amacı işçileri temsil etmek oldu sporda. Çok iyi başardı da bunu. Aslında biraz da bu yüzden Adana Demirspor sevdasının bu kadar zorlu olması.

Adana Demirspor Demiryolu İşçileri
Adana Demirspor Demiryolu İşçileri
Adana Demirspor Taraftar Grubu: Şimşekler
Adana Demirspor Taraftar Grubu: Şimşekler

Kuruluşundan bugüne ne kadar zorlu da olsa bu takıma gönül veren milyonlarca taraftar oldu. 1948 yılında Mavişler isminde bir taraftar grubu kuruldu. Mavişler’i 1965 yılında kurulan Maraton, 1978 yılında kurulan Demir Yumruk izledi. 1994 yılında ise bu grupların birleşmesi ile bir çok çileye ve zahmete katlanarak sevdasının peşinden koşan Şimşekler Grubu kuruldu. 1994 yılından bugüne hiç bir deplasman maçında dahi yalnız bırakmadı Şimşekler, Adana Demirspor’u.

Zorlu sevda diyoruz biz Adana Demirspor’a. Haksız da değiliz. Kazananı herkes sever. Yukarıda olanın tarafında olmak, taraftarı olmak kolaydır. Asıl mesele, tırmanmaya çalışanın yanında olmaktır. Mücadele edenin mücadelesine katılmaktır zorlu olan.

Mücadeleci Ruhun En Büyük Örneği; Adana Demirspor

Adana Demirspor, bir çok zorluk yaşamasına rağmen mücadeleden kopmadı hiç bir zaman. Uzun süre forma sponsoru bile olmadı takımın. Maddi açıdan destekçisi hiç olmadı desek yeridir. Ama o, her zaman destekçisiydi başka takımların. Elinden geldiğince maddi, kimsenin olamayacağı kadar manevi destekçi.

En yakın tarihten, 20 Ekim 2016’dan bir haber;

TFF 1. Lig ekiplerinden Adana Demirspor’un taraftarları yarın Elazığspor ile oynanacak maçın hasılatının, FIFA Disiplin Kurulu’nun verdiği para cezasını ödeyemezse küme düşecek olan Kocaelispor’a bağışlanması kararına bilet alarak destek verdi.

Bu mücadeleci takımın, kendisi gibi mücadeleci olan taraftarı; Şimşekler. Onlar da hiç bir zor koşula aldırmadan takımlarının yanında oldu her zaman. Ne hava koşulları, ne mesafeler engel olabildi maça gitmelerine. Ne seslerini düşündüler, ne yaşayacakları zorlukları avazları çıkana kadar bağırırken Adana Demirspor için.

Adana Demirspor Tribünden Kareler
Adana Demirspor Tribünden Kareler
Adana Demirspor Tribünden Kareler
Adana Demirspor Tribünden Kareler

Adana Demirspor Dedikten Sonra Yenilmez Armada Anlatılmadan Olmaz.

Adana Demirspor sadece futbolda değil, bir çok branşta Türkiye’nin en başarılı takımları arasında yer almaktadır. Yüzme ve Sutopu da Adana Demirspor’un başarılı olduğu branşlar arasındadır. 1938 yılında o dönemin Adana Belediye Başkanı Turhan Cemal Beriker ve Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Rıza Salih Saray’ın girişimleri ile Adana’da bir yüzme havuzu yapılmasına karar verilmiştir.

Adana Demirspor sutopu takımının efsane oyuncusu Muharrem Gülergin
Adana Demirspor sutopu takımının efsane oyuncusu Muharrem Gülergin

Adana Demirspor Kulübü yüzme ve sutopu takımı 1942 yılından itibaren; Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük sutopu oyuncusu, taraftarın hala ağabeyi olan Muharrem Gülergin’in liderliğinde; 17 yıl hiç mağlup olmadan, 22 yıl gibi uzun bir sürede sadece bir kez mağlup olarak toplamda ise 29 kez Türkiye şampiyonu olma başarısını göstermiştir.

Bu zafer ile birlikte Adana Demirspor İstanbul ve tüm Türkiye genelinde taraflı, tarafsız herkes tarafından Yenilmez Armada olarak anılmıştır.

Biliyoruz; süper lige çıkmak da, Türkiye’de şampiyon olmak da Adana Demirspor için çok zor. Biz de bu yüzden seviyoruz zaten bu takımı. Zoru seviyoruz, mücadeleyi seviyoruz. Zorluklara rağmen kazanabilmeyi seviyoruz.

“Asla geri çekilme. Asla açıklama getirme. İşini yap ve bırak, ulusunlar.”

Benjamin Jowett

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Düşük Bütçeli Şirketler İçin Pazarlama ve Tanıtım Yöntemleri

Ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin hedefinde karlılığını ve faaliyetlerini sürdürebilmenin yanısıra, markasının ve isminin bilinirliliğini artırmak da vardır. Marka ne...

Pazar Payını Artırma Stratejileri

Yüksek pazar payı, yüksek satış demektir. Pazarlamanın ve pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması; yani satışa dönüşmesi için en önemli etkenlerden biri...

Bayi Ağı Oluşturma Teknikleri

Bayiler gerek pazarlamanın, gerekse satışın önemli unsurlarından biridir. İşletmenin iç kaynakları ile ulaşamadığı bir çok bölgeye bayiler aracılığı ile ulaşması...

Amp Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Amp yani Accelerated Mobile Pages, internet sitelerinden daha iyi performans almayı sağlayan bir web projesidir. Amp ile kurulan sitelerin daha...

4 Mevsim Lastik Araştırmalarım | Benim Tercihim Nokian.

4 mevsim lastik kış ayları geldiğinde en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Gerek kış koşulları, gerekse yasal zorunluluklar gereği...

E-Ticaret; 7/24 Açık Bir Mağaza

E-ticaret, dijitalleşmenin bize getirdiği ilk yeniliklerden biri. Dijital çağa ilk adımlarda yapılan yatırımlar ve sağladığı kolaylıklar ile ön plana çıkan online...

Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır ?

Pazar araştırması, pazarlamadan ziyade geliştirilecek olan iş stratejisinin de ilk adımıdır. Üretimden satışa tüm süreçlere yön verecek olan çalışmadır. Pazar...

Satışa Götüren Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, kişilerin ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek için uygulanan farklı yollardır. İhtiyaç duyulan, talep edilen ürün ve hizmetler...