Bayi Ağı Oluşturma Teknikleri

Bayiler gerek pazarlamanın, gerekse satışın önemli unsurlarından biridir. İşletmenin iç kaynakları ile ulaşamadığı bir çok bölgeye bayiler aracılığı ile ulaşması mümkündür. Bayi yapılanması için de bazı harcamalar yapılması kaçınılmazdır. Ancak bu harcamalar bölgede yapılan satışların sürekliliği ile karlılık oranını artırmaktadır.

Bayi yapılanması için ayrılan kaynağın, bayi edinilen bölgede işletme olarak yapılacak satış ve pazarlama faaliyetine göre daha düşük maliyetli olması ön planda olmalıdır. Bu yüzden bayi ağı kurulurken ve genişletilirken bir çok hususa dikkat edilmelidir.

Bayi Ağı Oluşturmak İçin Fuarlara Katılın, Potansiyel Bayi Adayları İle Tanışın.

Bayi ağı oluşturmak için bayilerle iletişim kurmak gerekir. Her bölgede potansiyel bayi adaylarını tespit etmek için çok fazla vakit ve kaynak harcamanız gerekebilir. Ancak tüm adayları bir arada bulabileceğiniz yer fuarlar olacaktır.

Fuarlar Bayi Ağı Oluşturmak İçin Önemli Bir Zemin Oluşturur.
Fuarlar Bayi Ağı Oluşturmak İçin Önemli Bir Zemin Oluşturur.

Hangi bölge için bayi yapılanması düşünüyor isek, o bölgede sektörümüze uygun fuarları takip etmeli ve bu fuarlara katılım göstermeliyiz. Bayi olmak isteyen yeni girişimciler veya sektörümüzde daha önceden de faaliyette olan işletme sahipleri fuarları mutlak suretle ziyaret ederler. Fuarlara katılırken dikkat çekme adına stand çalışmasının iyi olmasına dikkat etmek fayda sağlar. Fuarı ziyaret eden bayi adayları mutlaka standımızı ziyaret edeceklerdir böylece.

Bir Bölge İçin Bayi Ağı Oluştururken Kendinizle Değil Rakiplerinizle Karşı Karşıya Gelmelisiniz.

Satışlarınızın yoğun olacağını düşündüğünüz bir bölge seçtiğinizde, bu bölgeye hem bayi kanalı ile hem de işletme kaynakları ile girmek yapacağınız en büyük hata olacaktır. Bölgede satış yapmak için hem bayi veya bayilere yatırım yapmak, hem de işletme olarak bir pazarlama yatırımı yapmak bizi büyük zarara uğratacaktır.

İşletme kaynakların yüksek kullanımının yanı sıra bu durum, bayilerimiz açısından da olumsuz karşılanacak, bayilerimizi kaybetme aşamasına kadar gidecektir. Pazarlama çalışmalarımızın yoğunluğuna bağlı olarak bayi veya bayilerimiz düşük seviyede iş yapacak olduğundan bizimle olan çalışmalarını sonlandırmaları muhtemel olacaktır.

Bayilerimiz ile karşı karşıya gelmek yerine bayi ağımız için bölge seçimi yaparken ağırlıklı olarak rakiplerimizin güçlü olduğu bölgeleri tercih etmeye özen göstermeliyiz. Rakiplerimizin karşısında daha güçlü hale gelebilmek için o bölgeye daha çok kaynak ayırmamız gerekebilir. Ancak bu gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra bu harcamalar bize karlılık olarak geri dönecektir.

Oluşturulan Bayi Ağı Sürekli Satış Yapabiliyorsa İşletmemize Faydalı Olur.

Bayi ağını genişletmek için çok acele etmemek en doğru karardır. Bir bayi edindikten sonra, bu bayiye gösterilen

Bayilerin Satışları Süreklilik Göstermeli.
Bayilerin Satışları Süreklilik Göstermeli.
ilgi ile doğru orantılı bir satış grafiği elde edilebilir. Bu yüzden aynı anda çok sayıda ve bir çok bölgede bayiye sahip olur isek, bayilerimize gösterdiğimiz ilgi de düşen bir grafik çizecektir. Bayilerimiz ilk zamanlarda güzel satışlar yakalasa da zamanla ilgisizlikten satışlarında azalmalar olacak ve yapılan yatırımın karşılığını veremez hale gelecektir.

Bu yüzden bayi ve bayiler ile sürekli ilgilenmek gerekir. Maliyetli olsa da bayilere sürekli ziyaretler düzenlemek verimi artırma konusunda oldukça önem taşır. Yapılacak ziyaretlerin yanı sıra dönemsel olarak yapılacak bayi toplantıları, mevsimine göre farklı bölgelerde olması daha faydalıdır, bayileri motive etmek adına yapılabilecek önem taşıyan bir faaliyettir.

Bayilerinizin Performansının İyi Olmasını İstiyorsanız Sürekli Eğitimler Verin.

Bayi ağını güçlü tutmak için sürekli toplantılar düzenlenmeli, eğitimler verilmeli.
Bayi ağını güçlü tutmak için sürekli toplantılar düzenlenmeli, eğitimler verilmeli.
İşletme içerisinde kurduğumuz satış pazarlama departmanlarını düşündüğümüzde, hatta diğer departmanlar için de çoğu zaman geçerlidir, öncelikli olarak ekiplerimize ürün eğitimi veririz. Çünkü ürettiğimiz ürün veya hizmeti tanımadan bu ekiplerden verim almamız neredeyse imkansızdır.

Tıpkı işletme içerisinde ki departmanlarda gibi bayilerimize de ürün ve hizmetlerimiz konusunda iyi eğitimler vermeliyiz. Unutmamalıyız ki bir bayi, bizim o bölgede ki temsilcimizdir. O bölgede iyi satış yapabilmemiz de tamamen orada ki temsilcimizin yeteneği ve bilgisine bağlıdır.

Bayilerimizi geliştirmek, mevcut bayi ağımızı genişletmek istiyorsak; en çok dikkat etmemiz gereken konu bayilere ilgi göstermektir. Sürekli olacak ziyaretler, bayi toplantıları, eğitimler bayilerimizi başarıya; dolaylı olarak da işletmemizi başarıya götürecektir.

İlgili Yazılar

  1. Emeğinize sağlık.
    Firmalarını büyütmek isteyen ve bayi altyapısı oluşturmak isteyen şirketler için güzel bir kaynak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Düşük Bütçeli Şirketler İçin Pazarlama ve Tanıtım Yöntemleri

Ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin hedefinde karlılığını ve faaliyetlerini sürdürebilmenin yanısıra, markasının ve isminin bilinirliliğini artırmak da vardır. Marka ne...

Pazar Payını Artırma Stratejileri

Yüksek pazar payı, yüksek satış demektir. Pazarlamanın ve pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması; yani satışa dönüşmesi için en önemli etkenlerden biri...

Bayi Ağı Oluşturma Teknikleri

Bayiler gerek pazarlamanın, gerekse satışın önemli unsurlarından biridir. İşletmenin iç kaynakları ile ulaşamadığı bir çok bölgeye bayiler aracılığı ile ulaşması...

Amp Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Amp yani Accelerated Mobile Pages, internet sitelerinden daha iyi performans almayı sağlayan bir web projesidir. Amp ile kurulan sitelerin daha...

4 Mevsim Lastik Araştırmalarım | Benim Tercihim Nokian.

4 mevsim lastik kış ayları geldiğinde en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Gerek kış koşulları, gerekse yasal zorunluluklar gereği...

E-Ticaret; 7/24 Açık Bir Mağaza

E-ticaret, dijitalleşmenin bize getirdiği ilk yeniliklerden biri. Dijital çağa ilk adımlarda yapılan yatırımlar ve sağladığı kolaylıklar ile ön plana çıkan online...

Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır ?

Pazar araştırması, pazarlamadan ziyade geliştirilecek olan iş stratejisinin de ilk adımıdır. Üretimden satışa tüm süreçlere yön verecek olan çalışmadır. Pazar...

Satışa Götüren Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, kişilerin ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek için uygulanan farklı yollardır. İhtiyaç duyulan, talep edilen ürün ve hizmetler...