Bayi Satışlarını Artırma Teknikleri

Bayi satışları ve bayi yapılanması pazarlama yöntemlerinin ilk sıralarında yer almaktadır. Bayi, kolumuzun yetişmediği yerlerde ki elimiz olarak bizi temsil ederler. Gerek ulusal pazarda, gerekse uluslararası pazarda her noktaya kolumuzun erişmesi mümkün değildir. Bu yüzden bir çok noktada bayilere ihtiyaç duyarız.

Bayi; bizim bir şehre, şehirde ki ilçeye, hatta o ilçeye bağlı bir mahalle veya köye açılan penceremizdir. Üretmekte ve/veya pazarlamakta olunan ürünün niteliğine göre bir mahalle içerisinde bile birden fazla bayiye ihtiyaç duyulabilir. Öyle ki ürünümüzün son kullanıcı profili halkın her kesimi ile uyuşuyor ise; ulaşmamız gereken hedef kitle herkestir.

Bayi Satışları, Pazarlama Çalışmalarımızı Ne Kadar Etkiler ?

Bayi satışları, şirketimizin yaptığı pazarlama çalışmalarını doğrudan etkiler. Hatta pazarlama ile bayi satışları arasında ki etkileşim her aşamada ve farklı şekillerde olmaktadır.

  • Bayi satışları her şeyden önce pazarlama çalışmamızın neticesini etkiler: Pazarlama çalışmalarının sonucunda elde edilmek istenen; satış ve satış sonrası kazanılacak gelirdir. Bayi direkt olarak ürünlerimizin bulunduğu bölgede satışını yapmaktadır. Yani bayi satışları, şirketimizin yaptığı pazarlama çalışmaları sonucu elde edeceği gelir ile doğru orantılıdır.
  • Bayi satışları pazarlama çalışması süresince katlandığımız maliyetin doğruluğunu etkiler. Ürettiğimiz ve/veya pazarladığımız ürün için reklam çalışması, lojistik ve benzeri maliyetlere katlanırız. Bu maliyetlerin sonucunda istediğimiz ürünün satılması ve maliyetinin karşılığında daha yüksek bir rakam olarak gelir hanemize kaydedilmesidir. Bayi satışları ne kadar yüksek olursa yaptığımız çalışmalar ve katlandığımız maliyet o kadar doğru demektir.

Bayi Satışlarını Artırmak İçin Neler Yapabiliriz ?

Bayi satışlarının bir işletme için ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Maliyetlerin doğru yapılması da, ürünlerin pazara sunulup gelire dönüştürülmesi de bayi yapılanması ile doğrudan ilişkili. Biraz çaba sarf edilerek bayiler satış konusunda teşvik edilebilir, bayi satışlarında artışlar gözlemlenebilir.

  • Bayi satışlarını artırmak için yapılacak çalışmalar arasında ilk akla geleni bayiler ile güzel bir iletişim kurmaktır. Özellikle bayi ziyaretleri ile bayilerimiz arasında olan ilişki oldukça kuvvetlendirilebilir. Bazı durumlarda, ki genelde diyebiliriz, ürünlerimizin satış pazarlamasını yapan bayiler; başka bir şirketin hatta rakibimiz olan bir şirketin de bayisi olarak çalışmaktadır. Bu yüzden bayiyi sık ziyaret etmek ve sürekli hatırlanmak bizi bir adım öne çıkarabilir.
Mutlu bayi, satışlarında artmasında önemli bir etkendir.
Mutlu bayi, satışlarında artmasında önemli bir etkendir.
  • Bayi satışlarını artırma konusunda bayilere dönemsel ve/veya kotalı ödüller sunulabilir. Bu çalışma, yine rakip firma satışlarına göre bizim daha ön planda tutulmamızı sağlayacaktır. Örneğin; ürünlerimizin belli bir adette satılması durumunda o bayiye bir ödül veya daha yüksek bir iskonto oranı sunulabilir. İşletmemizde ki arz zaman zaman bazı ürünler üzerinde yoğunlaşabilir. Üretimine ağırlık verdiğimiz ürüne olan talebi artırmak için de dönemsel olarak bayiye bu ürün üzerinden ödül veya iskonto, kısacası bir takım avantajlar sunulabilir. Eğer dayanıksız bir malın pazarlamasını yapıyor isek, bu yöntem son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerimiz için de bir talep artışı yaratabilir.
  • Bayi satışlarını artırmak ve desteklemek için; eğer ki bütçesi yeterli bir işletme isek; bayilere yönelik eğitimler düzenleyebiliriz. Bayilere vereceğimiz eğitim her şeyden önce onlara vakit ayırdığımız ve onlara yatırım yaptığımız için, ilişkilerimizi kuvvetlendirecektir. Bunun haricinde bayilerimiz ürünlerimiz konusunda daha çok bilgi sahibi olabilecek, ürünlerimizi pazarlarken / satarken daha yetkin ve etkili olacaklardır.
  • Bayi satışlarını artırmak için, yine yüksek bütçeli bir şirket isek, bayiler ile bazı aktiviteler düzenleyebiliriz. Mevsime göre tercih edilen bir otelde yapılacak bayi toplantısı gibi. Bayi ilişkilerine sağlayacağı katkının dışında, bu çalışma ile bayilerimizi daha iyi gözlemleyebilir; ürünlerimizin satışı konusunda ne kadar yeterli olduklarını öğrenebiliriz.
  • Bayi satışlarını artırmak istiyorsak, bayilerimizin sattığı ürünler veya hizmetler hakkında; bayilerimize çok iyi destek vermemiz gerekir. Bayilerimiz böylece ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha iyi bilgi sahibi olarak satış konusunda da daha etkili bir hal alırlar. Aynı zamanda bayinin, arkasında ki gücün büyüklüğünü, her sorunda mutlaka işletmemizin yanında olacağını görmesini sağlayabiliriz. Bu da bayinin işletmemize ve ürünlerimize verdiği önemi artıracak, ürünlerimizin satışı konusunda daha istekli kılacaktır.
E-Tahsilat Sistemi ile Bayilere Pos Hizmeti
E-Tahsilat Sistemi ile Bayilere Pos Hizmeti
  • Bayi satışlarını artırmak, bayinin sattığı ürünlerin bedel tahsili konusunda da destek vermek ile doğru orantılı olacaktır. Kısaca açıklayacak olursak; son kullanıcı bayimize gidip ürün satın alırken mutlak suretle ödemeyi nasıl yapacağını da düşünecektir. Yani bayimiz, son kullanıcıya ne kadar çok ödeme seçeneği sunabiliyorsa; ürünün satılmasında o kadar adım önde olacaktır. Nakit ödemenin dışında kredi kartı ile ödeme, hatta kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneği daha sık kullanılır durumda artık. Ancak genellikle küçük esnaf olan bayilerimizin pos cihazları ya bulunmuyor, ya da bir adet ancak bulunuyor. Bu da kredi kartı ödeme seçeneğini sunamaması veya ancak tek bir marka karta taksit yapabileceği anlamına geliyor. Taksit yaparken ödeyeceği komisyon sebebiyle açık konuşmak gerekirse buna da çok fazla yanaşmak istemiyor. Bu konuda geliştirilen; bayi, alt bayi, müşteri bandında zincir tahsilat yapmamızı sağlayan ve bu zincirin her halkasına daha uygun koşullarla kredi kartı tahsilatı yaptırmaya olanak sunan e-tahsilat sistemleri mevcut. İşletme olarak e-tahsilat sistemi kullanımı ile bayilerimize kredi kartı ile ödeme alternatifi ekleyerek, son kullanıcıyı kaçırmasına mani olabiliriz. E-tahsilat sistemi ile ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz; bu konuda yazmış olduğum E-tahsilat Sistemi Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları isimli makalemi okuyabilirsiniz.

Bayi Satışları Pazarlamanın Önemli Kanallarından Biri ve Satışlarımızın Büyük Bir Kısmıdır.

Bayi satışları, pazarlama yöntemlerimiz arasında yer alan önemli kanallardan biridir. Hatta bayiler aracılığı ile satış yapan işletmeler çok sayıda pazarlama yöntemi ile uğraşmazlar genelde. Son kullanıcıya ürünlerini, bayileri ulaştırdığı için; kendileri böyle bir uğraşa girmezler. Böylece bayi satışları, işletmenin satışının ve cirosunun büyük bir kısmını oluşturur.

Son kullanıcıya bayi harici farklı kanallardan ulaşmak yerine, bayi yapılanması ile çalışan işletmeler bayilerini destekleme konusunda uğraş verirler. Katlandıkları maliyet ve sarf ettikleri emek bayi satışlarını artırmak; böylece daha fazla sayıda son kullanıcıya ulaşmak için olur.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Düşük Bütçeli Şirketler İçin Pazarlama ve Tanıtım Yöntemleri

Ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin hedefinde karlılığını ve faaliyetlerini sürdürebilmenin yanısıra, markasının ve isminin bilinirliliğini artırmak da vardır. Marka ne...

Pazar Payını Artırma Stratejileri

Yüksek pazar payı, yüksek satış demektir. Pazarlamanın ve pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması; yani satışa dönüşmesi için en önemli etkenlerden biri...

Bayi Ağı Oluşturma Teknikleri

Bayiler gerek pazarlamanın, gerekse satışın önemli unsurlarından biridir. İşletmenin iç kaynakları ile ulaşamadığı bir çok bölgeye bayiler aracılığı ile ulaşması...

Amp Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Amp yani Accelerated Mobile Pages, internet sitelerinden daha iyi performans almayı sağlayan bir web projesidir. Amp ile kurulan sitelerin daha...

4 Mevsim Lastik Araştırmalarım | Benim Tercihim Nokian.

4 mevsim lastik kış ayları geldiğinde en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Gerek kış koşulları, gerekse yasal zorunluluklar gereği...

E-Ticaret; 7/24 Açık Bir Mağaza

E-ticaret, dijitalleşmenin bize getirdiği ilk yeniliklerden biri. Dijital çağa ilk adımlarda yapılan yatırımlar ve sağladığı kolaylıklar ile ön plana çıkan online...

Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır ?

Pazar araştırması, pazarlamadan ziyade geliştirilecek olan iş stratejisinin de ilk adımıdır. Üretimden satışa tüm süreçlere yön verecek olan çalışmadır. Pazar...

Satışa Götüren Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, kişilerin ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek için uygulanan farklı yollardır. İhtiyaç duyulan, talep edilen ürün ve hizmetler...