Düşük Bütçeli Şirketler İçin Pazarlama ve Tanıtım Yöntemleri

Ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin hedefinde karlılığını ve faaliyetlerini sürdürebilmenin yanısıra, markasının ve isminin bilinirliliğini artırmak da vardır. Marka ne kadar bilinirse, o markada üretilen ürün ve hizmetler doğru orantıda bir satış grafiği çizer. Marka tanıtımı, şirketlerin yapacağı reklamlar ve pazarlama çalışmalarına dayalıdır. Düşük bütçeli şirketler de pazarlama çalışması yapmak ister, ancak bu çalışmanın çok maliyetli olduğunu ve kendi bütçelerine uygun olmayacağını düşünürler.

Oysa ki pratikte bu iş hiç de böyle değildir. Elbette ki yüksek bütçe ile yapılan pazarlama çalışması, kısıtlı bütçeye göre daha aktif olacak ve daha iyi sonuç verecektir. Ancak düşük bütçeye sahip işletmeler de bütçeleri el verdiğince pazarlama ve tanıtım çalışması yaparak işletmelerini doyuracak genişlikte bir kitleye markalarını öğretebilirler.

Düşük Bütçe İle Online Pazarlama Yapılabilir.

Dijital dünyaya katılmak, düşük bütçeli işletmeler için en iyi tanıtım ve pazarlama çalışması olacaktır. Maliyetlerin düşüklüğü aynı zamanda büyük bir kitleye hitap etmesi online ortamda pazarlama çalışması yapmanın marka adı duyulması adına yapılabilecek güzel bir çalışma olmasını sağlamakta.

Çevirmeli ağlardan ADSL’e, ADSL’den fibere dönüşen internet artık ülkemizde de 7’den 70’e herkes tarafından kullanılıyor. Bu yüzden online ortamda hitap edeceğimiz kitle neredeyse ülkenin tamamı diyebiliriz. Özellikle sosyal medyada sadece web tarayıcısından değil, artık akıllı telefon uygulamasından da erişilebilen bir platform.

Düşük bütçeli işletmelerin mutlaka işletmelerine ait tüm sosyal medya mecralarında birer kurum sayfaları olması gerekir. Ücretsiz edinecekleri bu sayfalarda ürünlerini ve hizmetlerini anlatmaları, anlatımlarını yaptıkları bu gönderileri de çok küçük masraflara katlanarak bir çok insana göstermeleri mümkündür.

Sosyal medyada açılacak sayfanın kurum sayfası olması ve işletmeyi çok iyi anlatıyor olması önemlidir. İnsanların sayfaya bakıp bir kaç saniye içerisinde çıkacak olduğunu varsayalım. Onların dikkatini çeken, gözlerine çarpan bir şeyler barınmalı kurum sayfamızın giriş ekranında.

Sosyal medyada üreteceğimiz içerikler, yayınlayacağımız gönderiler de ilgi uyandırıcı olmalı. Sadece ürün veya hizmetimizi, markamızı, işletmemizi anlatan gönderiler değil; insanların ilgisini çekecek, onları o gönderiye bakmaya sevk edecek fakat tamamen işimizle alakalı gönderiler paylaşmalıyız. Örneğin yapacağımız gönderilerde güncel konulara değinerek ürün, hizmet veya markamıza dikkat çekmek gönderinin içeriğinin okunmasını ve adımızı duyurmamızı sağlayacaktır.

Düşük Bütçeli Pazarlama İçin Markanıza Yakın Topluluklara Katılım Gösterin.

Düşük Bütçeler ile Topluluklara Katılarak Tanıtımınızı Yapın
Düşük Bütçeler ile Topluluklara Katılarak Tanıtımınızı Yapın

Belki de hiç bir bütçeye ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz bir eylem de sosyal topluluklara katılmak olabilir. Sosyal medya üzerinden bu tür topluluklar ile irtibata geçebilir, orada bilgiler paylaşabilirsiniz. Bu sizin ve markanızın isminin görünmesini sağlayacaktır.

Biraz bütçeye ihtiyaç duyarak sosyal medyanın dışına çıkabilir, fiili olarak topluluklara katılabilirsiniz. Yapılan etkinliklerde bulunabilir, kendinizi ve markanızı gösterebilirsiniz. Bu tür topluluklarda yapılacak tanıtım veya reklam çalışmaları da kısıtlı bir kitleye hitap edeceği için daha düşük maliyetli olacaktır. Gerekli görüyorsanız ve bütçenize uydurabiliyorsanız böyle bir reklam çalışmasını dahi düşünebilirsiniz.

Reklam yapacağınız etkinlikte mutlaka siz de bulunun. Reklam ve tanıtımınızı gören kişiler ile mümkün olduğunca tanışın, akıllarında yer edin. Konuşmaları uzatıp bir de yüz yüze pazarlama çalışmasına girmeyin. Sadece sizi ve markanızı bilsinler, yeter. Kısa konuşarak vaktinizi daha çok kişiye ayırın.

Düşük Bütçeler ile Seo Yaparak Pazarlamanızı Destekleyin.

Profesyonel ve kurumsal bir web sitesi mutlaka edinin. Bütçeniz el veriyor ise bir seo ajansı ile veya seo uzmanı ile çalışın. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili aramalarda üst sırada olmak daha çok dikkat çekmenizi ve tanınmanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki internet ülkemizde neredeyse herkes tarafından kullanılmakta.

Yeterli bütçe ayıramıyor iseniz, kendiniz web siteniz için bazı çalışmalar yapın. Hiç bir şey bilmenize gerek yok. Sadece ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında yazılar yazın. Bu yazıları web sitenizde yayınlayın. Mutlaka internet üzerinde arama yaparken birileri size rastlayacaktır. Kısa süre içerisinde olmasa da zamanla mutlaka iyi sonuçlar alacaksınız.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Düşük Bütçeli Şirketler İçin Pazarlama ve Tanıtım Yöntemleri

Ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin hedefinde karlılığını ve faaliyetlerini sürdürebilmenin yanısıra, markasının ve isminin bilinirliliğini artırmak da vardır. Marka ne...

Pazar Payını Artırma Stratejileri

Yüksek pazar payı, yüksek satış demektir. Pazarlamanın ve pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması; yani satışa dönüşmesi için en önemli etkenlerden biri...

Bayi Ağı Oluşturma Teknikleri

Bayiler gerek pazarlamanın, gerekse satışın önemli unsurlarından biridir. İşletmenin iç kaynakları ile ulaşamadığı bir çok bölgeye bayiler aracılığı ile ulaşması...

Amp Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Amp yani Accelerated Mobile Pages, internet sitelerinden daha iyi performans almayı sağlayan bir web projesidir. Amp ile kurulan sitelerin daha...

4 Mevsim Lastik Araştırmalarım | Benim Tercihim Nokian.

4 mevsim lastik kış ayları geldiğinde en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Gerek kış koşulları, gerekse yasal zorunluluklar gereği...

E-Ticaret; 7/24 Açık Bir Mağaza

E-ticaret, dijitalleşmenin bize getirdiği ilk yeniliklerden biri. Dijital çağa ilk adımlarda yapılan yatırımlar ve sağladığı kolaylıklar ile ön plana çıkan online...

Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır ?

Pazar araştırması, pazarlamadan ziyade geliştirilecek olan iş stratejisinin de ilk adımıdır. Üretimden satışa tüm süreçlere yön verecek olan çalışmadır. Pazar...

Satışa Götüren Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, kişilerin ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek için uygulanan farklı yollardır. İhtiyaç duyulan, talep edilen ürün ve hizmetler...