Lastik Ebatları Nasıl Öğrenilir ?

Lastik ebatları, lastik alırken bir araştırmaya girdiğimizde kafamızı karıştıran sayılar olarak çıkar karşımıza ilk olarak. Eğer daha önce çok da ilgimizi çekmediyse bu sayılar oldukça anlamsız gelebilir. Ama kullandığımız lastiğe biraz dikkatli bakmış isek bu sayıları yani lastik ebatlarımızı görmemiz mümkün olacaktır.

Ne anlama geldiğini anlayamayabiliriz bu sayıların tabi ki. Ancak araştırmaya başladığımızda da bu sayılara rastlayınca lastik ebatları olduğunu tahmin etmemiz çok da zor olmaz.

Lastik Ebatları Lastiğin Yanağında Yazılıdır.

Lastiklerin yan tarafında lastik ebatlarını bulmak mümkündür. Lastik ebatları üç boyuttan oluşmaktadır. Bu üç boyutu lastik yanağında görebiliriz.

Lastik Ebatları Lastik Yanağında Yazmaktadır.
Lastik Ebatları Lastik Yanağında Yazmaktadır.

Lastik yanağında yazılı sayılardan ilki taban genişliği ifade etmektedir. Görselde 1 numaralı sayı taban genişliği konusunda örnek temsil etmektedir. Görselde bulunan 2 numaralı sayı yanak oranını göstermektedir. 4 numaralı sayı yani üçüncü sayı da lastiğin takılacağı jantın çapıdır.

Lastik Yanağında Lastik Ebatlarının Dışında Farklı Bilgiler de Yer Almaktadır.

Lastik yanağında lastik ebatlarının dışında bazı bilgiler de yer almaktadır. Görselde yer alan 3 numara lastik tipini göstermek üzere lastik yanağında yer almaktadır. 5 numarada yazılı sayı ile lastiğin yük endeksi öğrenilir. Bu sayı lastiğin taşıyabileceği maksimum yük oranını ifade etmektedir.

Görselde 6 numarada yer alan harf ise hız endeksinin belirtilmesi amacıyla bulunmaktadır. Bu harf lastik ile yapılacak maksimum hızı ifade eder. Yük endeksi ve hız endeksi ne kadar maksimum ağırlığa ve ne kadar maksimum hıza tekabül eder, bunu aşağıda ki tablodan öğrenebilirsiniz.

Lastik Yük ve Hız Endeksleri
Lastik Yük ve Hız Endeksleri

Lastik Ebatları Değiştirilebilir mi ? Değiştirmenin Dezavantajları Var mıdır ?

Lastik ebatları dilenirse değiştirebilir. Ancak fabrika çıkışı araç lastik ebatları ne olarak belirlendiyse bu şekilde kullanmak en doğrusudur.

Lastik ebatlarını değiştirmenin bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bunların başında lastik boyutu değişeceği için göstergelerde ve yol bilgisayarında sapmalar yaşanabilir. Hız göstergesi, daha hızlı veya daha yavaş gösterimde bulunabilir. Aynı zamanda yol bilgisayarı da gidilen yolu hesaplamada sorunlar yaşayacaktır.

Aynı zamanda lastik ebatlarının değişmesi fazla yakıt tüketimine neden olabilmektedir. Ancak bu tüketim farkı çok da gözlemlenebilir değildir. Aracın yol tutuşu da lastik ebatları değiştirildiğinde farklılık gösterebilir. Geniş tabanlı lastiklerin yola daha iyi tutunması olasıdır.

Eğer ki orijinal lastik ebatlarını bulmak da zorluk yaşıyor isek, ki bu mümkündür, ikame bir lastik ebadı seçerek lastik değişimi yapabiliriz. Bu konuda profesyonel bir destek alarak çok sapma yaşamayacak şekilde lastik ebatları belirlenmelidir. Bazı araçlarının şoför kapılarının içinde de ikame lastik ebatları yer alabilmektedir.

Bir örnek verecek olursam 175/65 R 15 ebatlarında ki lastik yerine 185/60 R 15 ebatlarda lastik tercih edilebilir. Lastik ebatlarının bu şekilde değiştirilmesi çok az sapma yaşatmaktadır.

İlgili Yazılar

  1. Merhaba ben de lastik ebatlarımda çok çeşit bulamıyorum. Ebatlarda oynama yapacağım ama ne kadar sapma olur bilmiyorum. En az sapmayı yaşayacağım lastik ebatlarını nasıl öğrenebilirim?

    1. Merhaba İbrahim Bey,

      Ben de aynı şekilde lastik ebatlarında değişiklik yaptım. Hatta yaptığım değişikliği de örnek gösterdim. Çok çok ufak sapmalar yaşanacak şekilde bu değişiklikleri yapmak mümkün. Şoför kapısının iç kısmında bazı araç modellerinde fabrika çıkışı lastik ebatları ve bunların yerine kullanılabilecek ebatlar yazabiliyor. Şoför kapı içini kontrol etmenizi öneririm. Eğer orada herhangi bir bilgi yok ise lastik değişimi yapan ustalar da kazandıkları tecrübeler ile bu konuda oldukça bilgili. Onlardan da destek alabilirsiniz.

      Selamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Düşük Bütçeli Şirketler İçin Pazarlama ve Tanıtım Yöntemleri

Ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin hedefinde karlılığını ve faaliyetlerini sürdürebilmenin yanısıra, markasının ve isminin bilinirliliğini artırmak da vardır. Marka ne...

Pazar Payını Artırma Stratejileri

Yüksek pazar payı, yüksek satış demektir. Pazarlamanın ve pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması; yani satışa dönüşmesi için en önemli etkenlerden biri...

Bayi Ağı Oluşturma Teknikleri

Bayiler gerek pazarlamanın, gerekse satışın önemli unsurlarından biridir. İşletmenin iç kaynakları ile ulaşamadığı bir çok bölgeye bayiler aracılığı ile ulaşması...

Amp Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Amp yani Accelerated Mobile Pages, internet sitelerinden daha iyi performans almayı sağlayan bir web projesidir. Amp ile kurulan sitelerin daha...

4 Mevsim Lastik Araştırmalarım | Benim Tercihim Nokian.

4 mevsim lastik kış ayları geldiğinde en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Gerek kış koşulları, gerekse yasal zorunluluklar gereği...

E-Ticaret; 7/24 Açık Bir Mağaza

E-ticaret, dijitalleşmenin bize getirdiği ilk yeniliklerden biri. Dijital çağa ilk adımlarda yapılan yatırımlar ve sağladığı kolaylıklar ile ön plana çıkan online...

Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır ?

Pazar araştırması, pazarlamadan ziyade geliştirilecek olan iş stratejisinin de ilk adımıdır. Üretimden satışa tüm süreçlere yön verecek olan çalışmadır. Pazar...

Satışa Götüren Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, kişilerin ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek için uygulanan farklı yollardır. İhtiyaç duyulan, talep edilen ürün ve hizmetler...