Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır ?

Pazar araştırması, pazarlamadan ziyade geliştirilecek olan iş stratejisinin de ilk adımıdır. Üretimden satışa tüm süreçlere yön verecek olan çalışmadır.

Pazar araştırması bir diğer adıyla piyasa araştırması; farklı piyasalarda oluşan talepleri, üretilecek olan mal veya hizmetlerin satış tahminlerini ve yeni pazarlar oluşturmak adına yapılacak olan çalışmaları kapsar.

Pazar Araştırması Neleri Etkiler ?

  • Pazar araştırması öncelikli olarak üretimi etkiler. Üretilecek ürün veya hizmete
    Pazar Araştırmasının Önemi
    Pazar Araştırmasının Önemi

    pazardan gelecek talebi doğru ölçmek; o ürün veya hizmeti doğru biçimde arz etmek demektir. Talepten fazla üretilen ürün veya hizmet, fiyat kırılması yaşayabilecek; işletmeyi zarara uğratabilecektir.

  • Pazar araştırması işletme kaynaklarını da doğrudan etkiler. İşletme kaynaklarının etkilenmesi bir kaç başlık altında da değerlendirilebilir. Ben kısaca sonuçtan yani tüm kaynakların etkilenmesinden söz edeceğim. Yanlış yapılan pazar araştırması ile maddi kaynaklarda zarar oluşabilir örneğin. Ürün veya hizmetimizin talep görmeyeceği bir pazara sevki lojistik bedeli olarak maddi kaynak kullanımına yol açar. Beklenen talebe ulaşılamaması kullanılan maddi kaynağın gereksiz bir harcama olmasına sebep olur.
  • Pazar araştırması sürekliliği etkiler. Pazarda ki rekabet ortamına uzun vadede dayanabilmek için rakiplerin satış koşullarını ve aldıkları talebi iyi tanımamız gerekir. Pazarlama araştırması yaparak rakiplere karşı kullanabileceğimiz güçlü yönlerimizi (fiyat, kalite vb.) iyi tespit etmeli, bu güçlü yönler üzerinden pazarlama çalışmaları yapmaya ağırlık vermeliyiz.

Pazar Araştırması Yapılırken Hangi Yollar İzlenir ?

Pazar araştırması, pazarda ürün veya hizmetimize talep gösterecek olan insanları araştırmak ile başlamalıdır her zaman. Yapılabiliyor ise; yüz yüze, telefon ile, elektronik posta ile pazarda bulunan potansiyel müşteriler ile iletişime geçilmelidir. İnsanların bir ürün veya hizmeti satın alırken en çok nelere dikkat ettiği, en önem verdikleri yönün ne olduğu gibi genel soruların cevapları bulunmalıdır.

Pazar Araştırmasında İnsanlarla İletişim Oldukça Önem Taşır.
Pazar Araştırmasında İnsanlarla İletişim Oldukça Önem Taşır.

Bu araştırmanın sonrasında konu biraz daha derinleştirilmeli, pazara sunacağımız ürün veya hizmete yönelik olmalıdır. Eğer aynı veya benzer bir ürün, hizmet ile bu pazara girilmiş ise daha önce; bu ürün veya hizmetlerde sevilen ve sevilmeyen yönler sorulmalıdır. Özellikle geliştirilmesi istenen bir yönü var mıdır, yok mudur bu tespit edilmelidir.

Pazar Araştırmasında Verilerin Analizi
Pazar Araştırmasında Verilerin Analizi

Bu çalışmaları tamamladıktan sonra biraz daha kendi kabuğumuza çekilmeli ve verilere dayalı bir araştırma içine girmeliyiz. Daha önceden bu pazarda yayımlanmış veriler toplanmalı, dikkatle incelenmelidir. Bu veriler sayesinde o pazarda ki rakiplerimizi tanıyabilir, hatta tanımlayabiliriz. Pazarda kaç rakibimiz var, güçlü yönleri neler gibi soruların cevabını bulabiliriz. Bu soruları bir kademe daha aşağı çekip hangi rakip, pazarda hangi yönüyle avantaj sağlıyor sorusuna kadar cevap aramalıyız.

Veriler üzerinde çalışırken rakiplerimizi analiz ettikten sonra, hedef kitle detaylı olarak analize geçilmeli. Yaptığımız ilk araştırmada ki soruların cevaplarına bakarak hangi yaş grubuna, hangi yaşam tarzına hitap ediyoruz gibi sorulara cevap bulmalıyız.

Pazar Araştırmasının Doğru Yapılması İşletmemize Neler Katar ?

Doğru yürüttüğümüz bir pazar araştırması; doğru üretimi, üretimden satışa ulaşıncaya kadar atacağımız her adımı sağlam atmamızı sağlayacaktır. Pazar araştırması ile ürün veya hizmetimizin hedef pazarda ne kadar talep göreceğini çok iyi tespit edebiliriz.

Pazarda tek olmadığımızı, aynı veya benzer ürün, hizmete sahip rakiplerimizin pazar payını da tespit ederek; direkt olarak bize gösterilecek talebi tahmin edebiliriz.

Ürün veya hizmetimize pazarda gösterilecek talebi artırmak için; pazara sürdüğümüz ürün veya hizmette neleri geliştirmemiz gerektiğini öğrenebiliriz.

Pazara süreceğimiz ürün veya hizmetlerimize ait fiyat politikasının tespiti doğru pazar araştırması ile mümkündür.

Doğru pazar araştırması ve yapılan araştırmaya uygun biçimde hareket etmek, işimizin tüm süreçlerini olumlu yürütmemiz konusunda en önemli etkendir.

İlgili Yazılar

  1. Yeni bir iş başlatacak olanların ve nereden başlayacağını bilmeyenlerin kesinlikle okuması gereken bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Düşük Bütçeli Şirketler İçin Pazarlama ve Tanıtım Yöntemleri

Ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin hedefinde karlılığını ve faaliyetlerini sürdürebilmenin yanısıra, markasının ve isminin bilinirliliğini artırmak da vardır. Marka ne...

Pazar Payını Artırma Stratejileri

Yüksek pazar payı, yüksek satış demektir. Pazarlamanın ve pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması; yani satışa dönüşmesi için en önemli etkenlerden biri...

Bayi Ağı Oluşturma Teknikleri

Bayiler gerek pazarlamanın, gerekse satışın önemli unsurlarından biridir. İşletmenin iç kaynakları ile ulaşamadığı bir çok bölgeye bayiler aracılığı ile ulaşması...

Amp Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Amp yani Accelerated Mobile Pages, internet sitelerinden daha iyi performans almayı sağlayan bir web projesidir. Amp ile kurulan sitelerin daha...

4 Mevsim Lastik Araştırmalarım | Benim Tercihim Nokian.

4 mevsim lastik kış ayları geldiğinde en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Gerek kış koşulları, gerekse yasal zorunluluklar gereği...

E-Ticaret; 7/24 Açık Bir Mağaza

E-ticaret, dijitalleşmenin bize getirdiği ilk yeniliklerden biri. Dijital çağa ilk adımlarda yapılan yatırımlar ve sağladığı kolaylıklar ile ön plana çıkan online...

Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır ?

Pazar araştırması, pazarlamadan ziyade geliştirilecek olan iş stratejisinin de ilk adımıdır. Üretimden satışa tüm süreçlere yön verecek olan çalışmadır. Pazar...

Satışa Götüren Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, kişilerin ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek için uygulanan farklı yollardır. İhtiyaç duyulan, talep edilen ürün ve hizmetler...