Pazar Payını Artırma Stratejileri

Yüksek pazar payı, yüksek satış demektir.
Pazarlamanın ve pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması; yani satışa dönüşmesi için en önemli etkenlerden biri ürünün sunulduğunu pazardır. Doğru pazarın seçilmesi, pazardaki adımların doğru tespiti ve pazarı geliştirme çabalarının sonucunda yapılan çalışmaların satışa dönüşmesi beklenmelidir.

Ürünün satışa sunulduğu pazarda asla yalnız olamazsınız. Pazarda ki pastanın tamamını sizin yemeniz imkansızdır. Pastada ki dilimin büyüğünü almak, pazar payınızı büyütmek ise tamamen sizin elinizdedir. Pazar payınızı daraltan tek etken rakipler gibi görünebilir. Rakiplere üstünlük sağlayarak ancak daha büyük bir dilim kapabilirsiniz.

Pazar payınızı etkileyen o pazardaki rakipleriniz gibi görünse de sadece rakip ile uğraşmak yetersizdir. Rakiplerinizi bir obje olarak kullanıp onların üzerinde çalışarak, geliştireceğiniz stratejileri oluşturmanız sizi başarıya götürecektir. Ancak böyle pazar payınızı artırabilir ve rakiplerinize üstünlük sağlayabilirsiniz.

PAZAR PAYINIZI ARTIRMAK İÇİN RAKİPLERİNİZDEN DAHA ÇOK BİLİNİR OLUN !

Satın alımın artmasını oturup beklemek tabi ki çok anlamsızdır. Ürününüzü veya hizmetinizi sadece sizi tanıyan ya da ürününüzü bilen insanlar satın almak isteyebilirler. Bu yüzden girdiğiniz pazarda pazar payınızı artırmadan önce insanlara kendinizi ve ürününüzü tanıtmalısınız. Böylece insanlar ürününüzün satın alımını gerçekleştirmeye başlayacaklardır.

Tanıtım çalışmaları ve stratejisini oluştururken pazar payını büyütmek için kullandığımız objeleri ele almak bize doğru bir yol gösterecektir mutlaka. Pazarda bulunan rakiplerimizin pazarda bilinirlik çalışmaları için yaptığı faaliyetler, ayırdığı bütçeler gibi unsurlar göz önüne alınarak stratejimizi şekillendirebiliriz.

Pazar Payını Artırmak İçin Tanınan Bir Marka Olmak Gerekir.
Pazar Payını Artırmak İçin Tanınan Bir Marka Olmak Gerekir.
Bilinirliği artırmanın; tanınan bir şirket, ürün veya marka olmanın bir çok yolu vardır. Reklam çalışmaları bunların başında sayılabilir. Genel olarak maliyeti yüksek olsa da görsel basında yayınlanan reklamlar en hızlı sonucu veren yöntemdir. Tabi ki bu kadar büyük bir yatırıma gerek olup olmadığı konusunda yapacağımız seçim objelerimiz yani rakiplerimiz aracılığı ile yapılabilir. Rakiplerimizin pazarda ne kadar bilindiği ve onların yaptığı reklam çalışmaları göz önünde bulundurularak yatırımın yapılıp yapılmayacağı; yapılacaksa nasıl bir bütçe ayrılacağına karar verebiliriz.

Görsel basında ki reklamların haricinde pazarın ait olduğu bölgeye göre internet çalışmaları da stratejimiz içerisinde yer alabilir. Tanıtım çalışması olarak çok kabul edilmese de bence etkili bir yöntemdir; yaygın satış ağı da bilinirliği artırmak adına yapılacak iyi bir çalışmadır. Rakiplerimizin bölgedeki bayi ağı veya mağazaları göz önünde bulundurularak bu konuda da kararlar alınabilir. Bayi yapılanması, satış ağının genişletilmesi sadece reklam değil satışa odaklanma konusunda da şirketinize fayda sağlayacaktır.

PAZAR PAYINI ARTIRMAK İÇİN MUTLAKA BİR AVANTAJA SAHİP OLMALISINIZ !

Pazar payını artırmamız, rakiplerimize göre daha fazla satışa sahip olmamız için tabi ki rakiplerden daha üstün olmamız gerekir. Üst paragraflarda da bahsettiğim üzere reklam çalışmalarında da obje olarak kullandığımız rakipleri baz alarak yatırım yapar ve onlara göre daha bilinir olmayı amaçlarız.

100 yıl kadar önce Amerika’da yazılmış bir makalede bulunan bir cümle oldukça dikkatimi çekmişti. ” Bir adın ya da markanın bağırarak ilan edilmesi yeterli değildir. ” Çok doğru bir cümle. Reklam tek başına hiç bir şey ifade etmez denebilir. Reklamın iyisi kötüsü olabilir. Çok bilinen bir markamız olsa dahi, ikinci aşama olarak ihtiyaç duyacağımız şey iyi bilinen bir markaya sahip olmaktır.

Adımızı duyan bir tüketici satın alma eylemini gerçekleştireceği zaman yaptığımız tanıtım çalışmalarından dolayı ürünümüzü de araştırıyor olacaktır. Ancak bu araştırma esnasında rakiplerimizden geri kalıyor isek yine tercih edilmeyeceğiz ve pasta payımızı artırma çalışmalarımızı boşa çıkarmış olacağız.

Tüketici Taleplerinin Pazar Payındaki Önemi
Tüketici Taleplerinin Pazar Payındaki Önemi
Objelerimize yani rakiplerimize karşı üstünlük kurmamız gereken en önemli şey pazardaki insanların ne istediğini bilmek olmalıdır. Bu konuda pazar araştırması iyi yapılmalı, pazardan gelen taleplerin ne olduğu, nasıl olduğu iyi tespit edilmelidir. Doğru yapılacak bir çalışmanın sonucunda tüketicilerden gelebilecek talepleri en yüksek düzeyde nasıl karşılayabileceğimizi belirlersek, ürünümüz için mutlak suretle bir avantaj sağlamış oluruz.

Talepleri tespit ettikten sonra objeleri ele almak da yatırım maliyetleri açısından özellikle faydalar sağlayabilir. Rakiplerimiz, tüketiciden gelen talepleri ne kadar karşılayabiliyor sorusuna verilecek cevaba göre hareket ederek maliyetleri düşürmek mümkün olabilir.

PAZAR PAYINI ARTIRMAK İÇİN ÜÇ TEMEL MADDEDE AVANTAJLAR SUNMALISINIZ; KALİTE, HİZMET, KOŞULLAR.

Pazar payını artırmak yine objelerimize yani rakiplerimize üstünlük sağlayacağımız üç temel maddeye dayanmaktadır. Bunların yanına mutlaka farklı maddeler de eklenebilir. Ancak öncelik bu üç madde üzerine kurulmalıdır. Üç madde için de üstünlüğümüzü tamamladıysak pastanın dilimini büyütmek, veya küçültmemek için farklı çalışmalarda düşünülebilir.

Bu üç maddenin aynı anda rakiplerimize bakışla daha üstün olması genelde çok sağlanabilen bir durum olmayacaktır. En azından bir madde için önde olmamız pazardaki payımızı artıracaktır. Ancak o pazar için lider olmamızı sağlayamayabilir. Çünkü insanlar alım güçlerine ve mantıklarına göre bu üç maddeyi de mutlaka değerlendiriyor olacaklardır.

Pazarda Tercih Edilmek, Pazar Payını Artırmak İçin İhtiyaç Duyacağınız Üç Oluşum.
Pazarda Tercih Edilmek, Pazar Payını Artırmak İçin İhtiyaç Duyacağınız Üç Oluşum.

Satın alımı yapacak olan tüketici ürün veya hizmetin kalitesini mutlaka inceleyecektir. Daha dayanıklı, kaliteli olan ürün her zaman ön planda tutulur.

Kalite ile birlikte veya kaliteden sonra tüketicinin değerlendireceği bir diğer adım ise ürün veya hizmetin satışından sonra verilecek olan hizmettir. Aslında kalite ile çok bağlantılıdır bu madde. Bir önceki cümleyi şöyle de tamamlayabiliriz; ürün veya hizmetin satışından sonra verilecek olan hizmet kalitesidir. Satış sonrası var ise servis, destek gibi hizmetlerimiz tüketici tarafından mutlaka araştırma konusu olacaktır.

Son olarak koşullar da satın alım için önemli bir rol oynamaktadır. Pazar payını artırmak için de önemli bir faktördür bu yüzden. Her tüketicinin satın alım şartları, diğer bir deyişle bütçesi kaliteli bir ürün veya hizmet almak için uygun olmayabilir. Ürün, hizmetin fiyatı da bu noktada ön plana çıkmanızda size fayda sağlayacaktır.

Günümüzde sıkça duyduğumuz fiyat performans değerlendirmesi; asıl olarak hedeflenen tabi ki bu olmalıdır. Yani hem düşük fiyatlı, hem de kaliteli bir ürünü tüketiciye sunmak; bunu da pazarda bulunan tüketicilere duyurmak pazar payımızı artırma konusunda atabileceğimiz en önemli adımdır. Bu adımı atarken şirketimizin çıkarlarını da oldukça iyi gözetlemek gerekir. Maliyet ve karlılık dengesini bozmamak oldukça önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Düşük Bütçeli Şirketler İçin Pazarlama ve Tanıtım Yöntemleri

Ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin hedefinde karlılığını ve faaliyetlerini sürdürebilmenin yanısıra, markasının ve isminin bilinirliliğini artırmak da vardır. Marka ne...

Pazar Payını Artırma Stratejileri

Yüksek pazar payı, yüksek satış demektir. Pazarlamanın ve pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması; yani satışa dönüşmesi için en önemli etkenlerden biri...

Bayi Ağı Oluşturma Teknikleri

Bayiler gerek pazarlamanın, gerekse satışın önemli unsurlarından biridir. İşletmenin iç kaynakları ile ulaşamadığı bir çok bölgeye bayiler aracılığı ile ulaşması...

Amp Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Amp yani Accelerated Mobile Pages, internet sitelerinden daha iyi performans almayı sağlayan bir web projesidir. Amp ile kurulan sitelerin daha...

4 Mevsim Lastik Araştırmalarım | Benim Tercihim Nokian.

4 mevsim lastik kış ayları geldiğinde en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Gerek kış koşulları, gerekse yasal zorunluluklar gereği...

E-Ticaret; 7/24 Açık Bir Mağaza

E-ticaret, dijitalleşmenin bize getirdiği ilk yeniliklerden biri. Dijital çağa ilk adımlarda yapılan yatırımlar ve sağladığı kolaylıklar ile ön plana çıkan online...

Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır ?

Pazar araştırması, pazarlamadan ziyade geliştirilecek olan iş stratejisinin de ilk adımıdır. Üretimden satışa tüm süreçlere yön verecek olan çalışmadır. Pazar...

Satışa Götüren Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, kişilerin ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek için uygulanan farklı yollardır. İhtiyaç duyulan, talep edilen ürün ve hizmetler...