Satışa Götüren Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, kişilerin ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek için uygulanan farklı yollardır. İhtiyaç duyulan, talep edilen ürün ve hizmetler belirlenir; arz, yani üretim bu doğrultuda devam eder. Böylece arz ile talep arasında doğru bir orantılı yakalanır.

Üst paragraftan anlaşılabileceği üzere pazarlama çalışmalarının amacı doğru üretim faaliyetlerinde bulunmaktır. Bunun ile birlikte pazarlamanın bir diğer amacı, üretimi yapılan ürün ve hizmetlerin; kişi ve kurumlara sunulması yani satılmasıdır.

Satış hakkında pazarlamanın son aşaması ifadesi kullanılabilir. İhtiyaç duyulan ürünün tespiti, talebe göre fiyatlandırılması, ürünün dağıtımı gibi konular; bunların tamamı pazarlama çalışması adı altında yapılır. Duyulan ihtiyacı kullanıcıda ortaya çıkarmak ve bu ihtiyaç yüzünden duyduğu gerginliği hissettirmek de satış aşamasıdır.

Satış Odaklı Pazarlama Yöntemleri
Satış Odaklı Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama Yöntemlerinin Odak Noktası Satıştır.

Pazarlama çalışmaları için bir çok yöntem geliştirilir. Toplumda ki ihtiyaçların gözlemlenmesi, görülecek talep gibi konular çok farklı çalışmalara ihtiyaç duymaz. Ancak belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda üretilen mal veya hizmetin, kişi ve kurumlara ulaştırılması konusunda birbirinden farklı ancak birbirine bağlı ya da bağımsız bir çok yöntem kullanılmaktadır.

Söylediğimiz gibi pazarlama yöntemlerinin odak noktası satıştır. Satış, yapılan pazarlama çalışmasının doğru olduğu onaylayan unsurdur.

Satışa Dönük Pazarlama Yöntemleri

 • Bayi Kanalı ile Pazarlama; Son kullanıcı profili, bulunulan ülkede tüm halkı kapsayacak; veya ülke geneline yayılmış bir hedef kitlesi bulunan ürün ve hizmetler için en etkili ve satışa götüren pazarlama yöntemi, bayi kanalı ile pazarlamadır. Bayi yapılanması için yeterli güce sahip isek; ki bayi kanalının oluşturulması ve yönetilmesi maliyetli, aynı zamanda insan gücü gerektiren bir iştir; bu pazarlama yöntemi ile mutlaka çalışmalıyız.
 • Mağaza Kanalı ile Pazarlama; Bayi yapılanması ile benzer bir yapıya sahip olan diğer bir pazarlama yöntemi de, mağaza kanalı oluşturmaktır.Bayiler ile çalışmak yerine farklı ve müşterileri kolay ulaşılabilecek lokasyonlarda kendimize ait mağazalar açarak satışları artırmak mümkündür. Doğru lokasyonun seçilmesi bu yöntemde ki en önemli etkendir. Bayi yapılanmasına göre bize sağlayacağı avantaj, mağazalar kendimize ait olacağı için sadece bizim ürettiğimiz ürün veya hizmetlerin satışa sunulacak olması söylenebilir. Aynı zamanda mağazalarımızda kendi bünyemizde eğitim verdiğimiz, bize hizmet edecek personeller bulunacağı için potansiyel müşterilerin alım yapması konusunda da bir üstünlük sağlanabilir.
 • Doğrudan Pazarlama; Doğrudan pazarlama yöntemi ile amaçlanan, son kullanıcıya direkt ulaşma faaliyetleri yürütmektir. Son kullanıcı ile işletmemiz adına görüşen bir personel, bilgi yeterliliği ve yeteneği ile satış sonucuna kolayca ulaşabilecektir. Doğrudan pazarlama yaparken, konu olan iki pazarlama yöntemi vardır.
 1. Sahada Pazarlama; Ürettiğimiz ürün veya hizmetimizin hedeflediği kitleye ulaşmanın bir yolu sahada pazarlama çalışmalarıdır. Hedef kitlemizin bulunduğu lokasyonda bir veya daha fazla satış personelimizin, potansiyel müşteriler ile bağlantı kurması üzerine dayalıdır. Kaba tabir ile çat kapı olarak da adlandırılmaktadır.
 2. Telefonda Pazarlama; Ürün veya hizmetlerimizi hedef kitleye tanıtmak amacıyla yürütülen bir pazarlama yöntemidir. Hedef kitle belirlendikten sonra, yapılacak araştırmalar sonucu potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerinin bulunması ve telefon ile aranarak bilgilendirme yapılması suretiyle satışa yönlendirilmesi üzerine kuruludur.

Bunların dışında, doğrudan pazarlama yöntemleri kapsamında değerlendirilecek başka çalışmalar da mevcuttur. Ancak satışa en çok yönlendiren çalışmalar, bu iki pazarlama yöntemidir.

Pazarlama Yöntemleri Arasında En Trend Olanı; Dijital Pazarlama

Pazarlama Yöntemlerinde Yeni Trend; Dijital Pazarlama
Pazarlama Yöntemlerinde Yeni Trend; Dijital Pazarlama
 • Dijital Pazarlama; Satışa yönlendirme konusunda dijital pazarlama çok etkili bir pazarlama yöntemidir diyemeyiz. Ancak son zamanlarda ağırlıklı olarak yönelinen ve faydalar sağlanan bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlamayı uzun uzun anlatmak yerine dijital pazarlama yöntemi ile potansiyel müşteri nasıl satışa yönlendirilir bu konu üzerinde durmak daha mantıklı.
 1. SEO ve Adwords; Dijital pazarlamanın en önemli kollarından biri; SEO ve Adwords. Bu konuda yapılan çalışmaların daha çok satış ile sonuçlanmasını istiyorsak, üzerine gideceğimiz kelimelerin seçimini iyi yapmalıyız. Tanıtım amaçlı ürün veya hizmetimize ait ya da benzer bir çok kelimede üst sıralarda yer almak işimize yarayabilir. Ancak ürün veya hizmet alımı yapacak kişi ve kurumların yerine kendimizi koyarak, hangi kelimelerin aranacağını düşünür isek; satış odaklı aramaların başında yer alabilir ve potansiyel müşterileri yakalayabiliriz.
 2. Sosyal Medya Çalışmaları; Dijital pazarlamanın bir diğer önemli kolu da sosyal medya üzerinde yapılan çalışmalar. Sosyal medya çalışmaları ağırlıklı olarak reklam ve tanıtım üzerine kurgulanmakta. Ancak bu çalışmalardan da biraz daha satış çıkarabilmek mümkün. Sosyal medya çalışmalarında yapılması gereken en büyük hareket; CTA, Call To Action denilen butonun sayfalara yerleştirilmesi. Bu buton ile potansiyel müşterinin satış yaptığımız bir ortama yönlendirilmesi, onları ürün alımına biraz daha yaklaştıracaktır.

  E-ticaret Sitesi İle Pazarlama ve Satış
  E-ticaret Sitesi İle Pazarlama ve Satış
 3. E-ticaret Siteleri; Dijital pazarlama değil belki de dijital satış denebilir e-ticaret siteleri için. Ancak ürünlerimizi veya hizmetlerimizi sergilediğimiz ve satışını yaptığımız bir internet sitesi, pazarlama çalışmamızın satış ile sonuçlanmasını sağlayacak önemli etkenlerden biridir. Gerek SEO veya adwords, gerekse de sosyal medya çalışmaları ile potansiyel müşterilerin bu ortama yönlendirilmesi ve taşınması en doğru hareket olacaktır. Çünkü e-ticaret sitesinin tek bir hedefi vardır; satış yapmak.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Düşük Bütçeli Şirketler İçin Pazarlama ve Tanıtım Yöntemleri

Ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin hedefinde karlılığını ve faaliyetlerini sürdürebilmenin yanısıra, markasının ve isminin bilinirliliğini artırmak da vardır. Marka ne...

Pazar Payını Artırma Stratejileri

Yüksek pazar payı, yüksek satış demektir. Pazarlamanın ve pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması; yani satışa dönüşmesi için en önemli etkenlerden biri...

Bayi Ağı Oluşturma Teknikleri

Bayiler gerek pazarlamanın, gerekse satışın önemli unsurlarından biridir. İşletmenin iç kaynakları ile ulaşamadığı bir çok bölgeye bayiler aracılığı ile ulaşması...

Amp Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Amp yani Accelerated Mobile Pages, internet sitelerinden daha iyi performans almayı sağlayan bir web projesidir. Amp ile kurulan sitelerin daha...

4 Mevsim Lastik Araştırmalarım | Benim Tercihim Nokian.

4 mevsim lastik kış ayları geldiğinde en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Gerek kış koşulları, gerekse yasal zorunluluklar gereği...

E-Ticaret; 7/24 Açık Bir Mağaza

E-ticaret, dijitalleşmenin bize getirdiği ilk yeniliklerden biri. Dijital çağa ilk adımlarda yapılan yatırımlar ve sağladığı kolaylıklar ile ön plana çıkan online...

Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır ?

Pazar araştırması, pazarlamadan ziyade geliştirilecek olan iş stratejisinin de ilk adımıdır. Üretimden satışa tüm süreçlere yön verecek olan çalışmadır. Pazar...

Satışa Götüren Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri, kişilerin ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek için uygulanan farklı yollardır. İhtiyaç duyulan, talep edilen ürün ve hizmetler...